| evy99 a întrebat:

Am citit pe net ca fructele goji ajuta la slabit, si pentru ca sunt foarte scumpe, am vrut sa va cer parerea. Deci ce credeti? Chiar sunt atat de miraculoase? Ajuta sau nu la slabit? Merita sa cumpar? Si daca ajuta, cam care ar fi cantitatea pe care ar trebui sa o consum in fiecare zi? multumesc anticipat

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, fructele de goji ajută la slăbire deoarece conţin antioxidanţi - vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.csid.ro/......-12013241/

http://sanatate.acasa.ro/......66032.html

Eu NU am folosit fructe de goji deoarece NU doresc/nu este necesar să slăbesc :)

Toate cele bune.

| kitykity a răspuns:

Este al doilea in lume ca continut de vitamina C, contine mai mult beta caroten ca morcovii si mai mult fier decit o friptura dar este bogat in vitamina B si altele.
Este cel mai eficient antioxidant – consumul a numai 2o grame de goji asigura necesarul zilnic de antioxidanti!

De fapt contine toate elementele necesare si benefice pentru corpul uman.

Datorita acestor componente goji ajuta la prevenirea si tratarea mai multor afectiuni, intareste sistemul imunitar, ajuta la prevenirea inbatrinirii organismului, este un tonofiant general al corpului uman.

Fructele goji comercializate de noi sunt provin din regiunea muntoasa din Tibet, sunt crescute organic, nu contin pesticide, sunt culese si sortate manual, uscate la soare.
Ambalajul special asigura pastrarea proprietatii lor timp de 3 ani.

| cccccclowerrrrrrrrrr a răspuns:

Miraculoase nu sunt. Intr-adevar ajuta dar nu in toate cazurile.Pe cat este de posibil sa te ajute in slabire pe atat este si in luarea in greutate.Nu exista un anume gramaj pe care ai putea sa il consumi in fiecare zi dar trebuie sa fii precauta. Poti sa le consumi in ceaiuri, sucuri naturale sau deshidratate in iaurt. Daca vrei sa cumperi totusi iti recomand sa nu iei de pe net ca sunt mult prea scumpe. Incearca prin piete sau la plafar. BAFTA!

| AndreiAndreiPo15pa a răspuns:

Te ajuta la slabit dar nu vei slabi miraculos acestea le vei introduce in unele salate sau le vei manca simple sunt ca un fel de stafide. Dar sa nu crezi ca daca manci un pumn de goji dupa 3 saorme o sa aiba efect de obice sunt folosite la diete curi de slabire