| alincostin a întrebat:

Buna mi-ar putea spune cineva care a slabit cu fructele goji ce cantitate trebuie luata in fiecare zi si daca se mai dubleaza cantitate dupa o perioada? Dau frunda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Fructele goji nu sunt pentru slabit, ele au atioxidanti, dar nu pentru a slabi ci pentru a proteja organismul de factorii externi, si ajuta la protectia vederii.
Eu folosesc goji in smoothie-uri ( si cu alte fructe), si le consum aproape zilnic, dar nu am slabit, sunt doar niste fructe, acum daca ai consuma doar goji in fiecare zi, e normal sa slabesti, slabesti prin infometare si apoi o sa te ingrasi mai mult deoarece organismul are impresia ca o sa te infometezi din nou.
Parerea e mult mai bine sa slabesti sanatos, cu o alimentatie echilibrata si sport.
Sa ai cele 3 mese, cea de dimineata sa fie cea mai bogata caloric si cea mai diversificata ( paine, oua, branza, ceai, lapte, orez, fructe), cea de pranz ceva mai usora ( supa, ciorba, gratar *din legume, vita, pui, curcan*, linte, fasole), iar seara, o salata in principiu, si cina sa fie pana pe la 19).
Intre mese principale poti sa iei si gustrari ( doar dupa cea de dimineata si dupa amiaza), constand in fructe.
Masele sa nu inclda prajeli, prea multe paste, sau dulciuri.
Si sa bei cel putin 2 l de lichide ( de prefera apa, nu suc, daca doresti sucuri, iti faci freshuri de fructe acasa, neindulcite). Si mult sport, alergat, mers pe bicicleta, sarit coarda, aerobic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fructele de goji nu sunt altceva decat o pacaleala, o reclama sa le popata vinde. Fructele de goji se dau la porci ca nutret.Nu slabeste si nici nu hraneste corpul uman.E chinezarie.