Întrebare recomandată | Geancarla a întrebat:

Am nevoie de niste ajutor. La scoala in "Saptamana Altfel" facem un concurs de gatit.As vrea sa fac niste deserturi/prajituri, dar habar n-am ce sa fac. Tinand cont ca nu avem cuptor ce mi-ati recomanda sa fac? Ce retete mi-ati da?
Multumesc anticipat.Nu uitati de Funda!

Răspuns Câştigător
| AnDreEa2020 a răspuns:

Si noi am facut anul trecut concurs de gatit si eu impreuna cu niste fete am facut un tort de biscuiti
Este rapit si bun

| Geancarla explică (pentru AnDreEa2020):

Ai putea sa-mi dai reteta lui? Chiar sunt Interesata

| AnDreEa2020 a răspuns (pentru Geancarla):

Pai ai nevoie de biscuiti(nu stiu sa-ti spun cantitatea depinde de cat de mare il vrei), noi am pus frisca la tub da poti folosi ce crema vrei, ai nevoie de un sirop pentru a imuia biscuitii(iti trebuie apa, zabar si esenta de rom), si pentru ornat fructe sau ciocolata rasa

| Geancarla explică (pentru AnDreEa2020):

Si dupa ce faci rost de ingrediente, cum procedezi?

| AnDreEa2020 a răspuns (pentru Geancarla):

Pai moi biscuiti in sirop, pui un strat de biscuiti, unul de crema, unul de biscuiti, unul de crema...tot asa pana nu mai ai biscuiti, apoi ornezi si gata

| Geancarla explică (pentru AnDreEa2020):

Merci mult de tot!

| AnDreEa2020 a răspuns (pentru Geancarla):

Cu placere
Funda?

| Geancarla explică (pentru AnDreEa2020):

Nu o vezi?

| AnDreEa2020 a răspuns (pentru Geancarla):

Mersi happy

30 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ai putea face salam de biscuiti/braduti din acelasi aluat/tort de biscuiti si nelipsita salata de fructe..alte optiuni fara cuptor nu prea vad.
Cele mentionate nu necesita fierbere/cuptor
Spor la treaba si mult succeshappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi face un tort Tiramisu ( simplu, fără mascarpone ) după următoarea reţetă :

Ai nevoie de : 1 pac. mare de pişcoturi ( 400-500 gr; sau 1 blat de tort rotund, din magazin ), 2 plicuri cremă Tiramisu ( Dr. Oetker ) şi 2 ceşti cafea ( eventual şi 1 sticluţă esenţă de rom 20 ml ), şi 2 linguriţe de cacao ( pentru ornat ) + 400 ml lapte rece ( pentru cremă ).

Pişcoturile sau blatul de tort se însiropează cu siropul de cafea, crema se prepară ( la "rece", cu mixerul ) conform instrucţiunilor de pe plic şi se întinde pe pişcoturi/blat, iar deasupra se pudrează cu cacao.

Este gata în 10 minute şi e foarte SIMPLU de realizat!

Toate cele bune.

| irinuk28 a răspuns:

Salata de fructe, diverse budinci, crema de zahar ars etc

| irinuk28 a răspuns (pentru irinuk28):

Pardon,crema de zahar ars necesita foc la fel si budinca.Dar ca sa ma revansez, incearca limonada, sau pur si simplu cumpara cativa biscuiti simpli si crema de ciocolata nuttela, cu care ii umpli si ii asezi unul peste altul.Foloseste aceasta idee.Retete de deserturi fara foc, nu prea se gasesc.

| rememberme24 a răspuns:

Poti face salam de biscuiti, e gustos si usor de pregatit.

| RedFantasy a răspuns:

Bomboane raffaelo

| b0denN a răspuns:

Uite o reteta pe care o fac defiecaredata cand am timp liber, necesita 15 minute :
Se bat cele 8 albusuri spuma impreuna cu cele 200 gr. zahar. Continuam adaugand 100 grame mac si 100 grame nuca de cocos. Amestecam in continuare si mai punem 4 linguri de faina si 1 praf de copt. Dupa omogenizare se da la cuptor in tava intinsa

Mod de preparare crema:
se pune la bain-marie laptele, untul si zaharul pana acestea se topesc apoi intr-un castron amestecam faina cu cateva linguri de apa, iar dupa aceea turnam peste compozitia obtinuta si amestecam incontinuu pentru a nu face cocolase

Asamblare:

Se intinde crema in strat uniform peste blat. Deasupra se aseaza un strat de biscuiti Picnic inmuiati intr-un sirop facut din 4 linguri de zahar, 100 ml. apa si 1 esenta de rom. Peste biscuiti se glazureaza cu cele doua culori de ciocolata topite separat la aburi astfel incat sa aiba un aspect marmorat.

| MihaelaCaty a răspuns:

O salata de fructe!

| Boruga_Iulian_1982 a răspuns:

Incearca sa faci clatite
cauta pe net retete
sunt miliarde!

| Geancarla explică (pentru Boruga_Iulian_1982):

Cum sa fac clatite fara aragaz?

| XminyoongiXx a răspuns:

Poti incerca sa faci un tiramisu (nu iti trebuie cine stie ce si e si rapid ) sau ai putea sa faci niste rafaelo (daca vrei iti dau reteta ). Rafaelo in 15 minute (maxim ) e gata. big grin Iar pe langa ai putea face o salata de fructe si un suc natural! PS: Aceste prajituri sun foarte bune ca si eu le-am facut la scoala si am luat premiul I! Succes! happy

| Geancarla explică (pentru XminyoongiXx):

Cum se fac bomboanele rafelo?

| MariaAndreea73829 a răspuns:

Iti recomand o salata de fructe! Avem si noi de facut saptamana asta! Iei o portocala, o tai in doua, scoti miezul si uite asa ai facut un castronel! Apoi dupa gust pui fructe, iar dupa o ornezi cu frisca happy Sper sa iti placa!

| Ssiaa_Anni_1997 a răspuns:

Tiramisu. este absolut delicioasa! Poti sa o bagi dupa aia la rece sau o poti manca asa ..Gasesti pe google o gramada de retete. (timp cam 30 de minute, mai putin daca ai indemanare si 10-15 portii)

| Sline a răspuns:

AI nevoie de :400 ml lapte
2 pliculete cu ceai de menta
1-2 linguri zahar
2 linguri amidon alimentar
100 g ciocolata neagra
Cum se prepara budinca de ciocolata cu menta

Se toarna 300 ml lapte intr-o cratita si se lasa pe foc pana da un clocot.
Se retrage de pe foc si se adauga pliculetele cu ceai de menta.
Vasul se acopera cu un capac si se lasa asa, timp de 10 minute, sa infuzeze.
Intre timp se amesteca zaharul, amidonul, si se toarna peste ele
laptele ramas, amestecand pentru a se omogeniza.
Se scot pliculetele de ceai si se toarna laptele caldut,
peste amestecul cu amidon.
Compozitia se strecoara si se pune inapoi in cratita, sa fiarba la foc mic, amestecand continuu, pana se ingroasa ca o maioneza.
Se opreste focul si se adauga ciocolata maruntita, amestecand pana la dizolvarea completa a acesteia.
Budinca de ciocolata cu menta se pune in pahare sau cesti si se serveste calda. Poate fi savurata si rece, decorata cu frisca si frunze proaspete de menta.

trebuie sa ai aragaz!

| xxjanjixx a răspuns:

Din moment ce nu ai cuptor îți recomand o salata de fructe, dar dacă ai mixer și castroane etc îți recomand .....prăjitura Irinuca, nu e cine știe ce prăjitură dar E PRĂJITURĂ.
Ingredientele pentru a o prepara sunt:4 cartofi fierți și pisați 1/2 kg biscuiți sfărâmați 1 pachet margarina 200 g nuci măcinate 200 g zahar esență de migdale după gust(dar nuca și cartofii sa fie asa de acasă)
Apoi amesteci toate ingredientele pana la omogenizarea completa și apoi pasta obținută o întinzi pe un platou și cu un cuțit bine ascuțit tai prăjitura bucăți. Ornezi fiecare bucata cu frișca și dai din nou la rece pana în momentul servirii. Sper sa te descurci
PS N-ai zis nimic de un frigider!

| Dixdd a răspuns:

Poti face prajitura cu inghetata :* sau altceva tinand cont ca este cald afara :*
Sper ca te-am ajutat :* pup [ Funda? puppy dog eyes ]

| Evaaa10 a răspuns:

O salata de fructe sau niste piscoturi cu frisca si fructe deasupra! Funda?

| Adrian80 a răspuns:

Fa niste Clatite sunt usor de preparat si sunt si bune! Dar sa ai grija sa folosesti un gem foarte bun!

| Markppp a răspuns:

Nu cred ca ai multe optiuni fara cuptor. Insa cel mai simplu este sa prepari o salata de fructe. Nu da niciodata gres!

| Alexandra280 a răspuns:

Tiramisu thinking