| SuRi a întrebat:

Am un concurs de gatit la scoala si as vrea niste retete de aperitive, feluri principale si deserturi. ( Usoare )!

Răspuns Câştigător
| xToxiicLove a răspuns:

Poti face niste APERITIVE simple.De exemplu : Pe o scobitoare pui o bucatica de cascaval, salam, maslina, etc.[ce vrei u.pur si simplu tai cascaval, salam, etc..si le infigi pe scobitoare.] Al doilea fel pot fi oua umplute : Fierbi cate oua vrei [dar mai mult..sa aiba miezul mai tare ] apoi le tai in doua. si pui pe o jumatate de ou ardei unpluti [ de exemplu 2 buline pentru ochi si o bucata mai lunga pentru gura, dar merge si cu masline]. eu am mancat asa ceva la ziua mea love struck Miami. sau mai poti face tot din oua fierte. dupa ce le fierbi, le tai in bucatele mici si le amesteci.pui sare si putin ulei de masline [dar nu din acela gras.] si amesteci si ai o salata de oua :]. So.thinking a ramas desertul..pai ca desert poti face o salata de fructe cu frisca love struck miamii : Buun si racoritor. Perfect pentru vara. :* Dar poti face si altceva, o crema de banane [tai bananele si faci ca un piure] poti amesteca si frisca :] o ti la frigider putin..si apoi mananci :].
Succes si pofta buna :*.

| xToxiicLove a răspuns (pentru xToxiicLove):

Scuze.vroiam sa zic ardei..nu Ardei umpluti :]] cand am scris ardei umpluti ma gandeam la oua umplute :]]..deki. ai inteles tu.Iei ardei si tai pentru ochi, gura, nas :].:* succes din nou.

8 răspunsuri:
| Gustos.ro a răspuns:

Salut! Poti incerca un aperitiv Cherry: http://www.gustos.ro/retete-culinare/aperitive-cherry.html; o reteta de cordon bleu gata in 30 de minute: http://www.gustos.ro/retete-culinare/cordon-bleu-11.html si desertul Tiramisu: http://www.gustos.ro/retete-culinare/tiramisu-48.html. Spor la treaba!

| aryana1991 a răspuns:

Aperitul cel mai simplu sunt ouale umplute care se fac asa-fierbi ouale tari dupa ce se racesc le tai pe jumate scoti galbenusul il amesteci cu pateu, sare, maioneza si putina zeama e lamaie.umpli albusurile cu amestecul obtinut si ornezi cu maioneza si o frunzulita de patrunjel
fel principal-orez cu ciuperci si piept de pui-ulei
o legatura de ceapa verde
200g orez
100g ciuperci
1 morcov
1 ardei
patrunjel verde
1piept de pui
calesti ceapa tocata cu ardeiu si morcovele, adaugi orezul spalat s 1 litu de supa de pui, si ciupercile.Cand e fiert patrunjel tocat fin. piepul de pui la gratar ssau in tiaie cu sare si piper si putina zema de lamaie
iar desert
chec cu piersici
4 oua o jumatate cana lapte 1 cana zahar faina cat cuprinde si piersici din compot 20-30 min la 180 grade

| Petrica44 a răspuns:

Incearca si pe www.bucataras.ro Succes!

| Pauliici a răspuns:

Ai la indemana ceva aparate? Aragaz, cuptor, etc?

| nutza15_3248 a răspuns:

Http://gourmandine.ro/...aci poti gasi retetele necesare! Good Luck!

| Costin3107 a răspuns:

Ingrediente pentru Gogosi
500 gr faina alba
4 galbenusuri de ou
50 gr unt topit
25 gr drojdie proaspata
240 ml lapte caldut
2 linguri cu varf zahar
1/4 lingurita sare
coaja de la 1 lamaie
1 l ulei (pentru prajit)
Bucati: 20 (+ marginile)
Preparare
Se dizolva drojdia si zaharul in laptele caldut. Se lasa la loc cald (eu pun langa un ochi pornit al plitei) pana vedeti ca face spuma deasupra, semn ca drojdia s-a activat (cca 15 minute).
Punem in cuva masinii de paine maiaua de mai sus, galbenusurile batute si untul topit. Deasupa se pune faina, apoi se rade coaja de lamaie si la final se presara sarea. Se seteaza masina pe programul de framantat si crescut.
* aluatul se poate framanta si de mana, apoi se lasa acoperit la crescut la loc caldut timp de 1 ora.
Cand aluatul e crescut, il scoatem din cuva si-l punem pe masa de lucru data cu faina.
Se intinde o foaie groasa de un deget (cca 1 cm).
Se decupeaza gogosile cu un pahar cu gura subtire (cca 7-8 cm diametru). Din cand in cand treceti gura paharului prin faina.
Scoateti marginile de aluat dintre gogosi si taiat-le bucati potrivite. Acoperiti aluatul decupat cu o punga si lasati sa creasca cca 20-30 minute.
Incingeti foarte tare mult ulei intr-o tigaie adanca. Dati focul la mic sub tigaie apoi puteti incepe sa puneti gogosile la prajit. Adaugati doar cate 4-5 o data in tigaie, ca sa nu fie inghesuite si sa scada temp. uleiului. Prajiti gogosile pe ambele parti pana sunt frumos rumene.
Scoateti gogosile cu o paleta cu gauri pe servetele de bucatarie, sa se absoarba excesul de grasime.
Serviti gogosile presarate cu zahar pudra vanilat sau zahar pudra cu scortisoara. Sunt bune caldute sau reci.
acesta este desertul plizz funda?

| 27119993108Ioana a răspuns:

Desert: muffins http://www.retetecalamama.ro/......stosi.html
Aperitiv: bile de branza invelite in boia, susan, patrunjel, piper, mac, ardei taiati marunti+rulouri cu bacon http://www.petitchef.ro/retete/antreuri/aperitiv-cu-bacon-fid-888837? related
Feluri principale: spaghetti http://www.reteteculinare.ro/......sti-2831/, Chiftelute de curcan http://gourmandine.ro/......entati/... Si poti sa faci niste rosii chery taiate in jumatate si umplute cu o bucatica de mozzarella pentru decor.