| Andrusk2 a întrebat:

Buna, TPU!

Am observat ca de 2 zile ochiul de la un aragaz nu mai functioneaza, nu mai vrea sa se aprinda.
Celelalte merg foarte bine. Voiam sa intreb, care ar fi cauza de nu merge? Am gatit ultima data la el, iar a doua zi nu a mai mers.
Stiti care ar putea fi o cauza?
Ochiul este inchis acum, exista riscul sa se scurga gaze daca este inchis? Multumesc!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca este inchis si nu se aprinde nu e logic sa nu scape gaze?
Ridica-i capacul, poate ceva obtureaza duza de la gaz.

| darrio2007 a răspuns:

Ai scapat cumva mancarea pe foc la acel ochi?

| dullcat a răspuns:

Buna.Curata in jur si vezi ulterior. Daca de exemplu a dat laptele in foc sau chestii din astea, la un moment dat se infunda. Teoretic nu, daca ochiul e inchis nu se scurge gazul.Chiar si asa, bucatariile au guri de aerisire special pentru astfel de cazuri.Iar mirosul de gaz e foarte distinct, trebuie o concentratie mare ca sa se intample o tragedie, stai calm/a. Daca il simti pur si simplu deschizi fereastra imediat, fara sa aprinzi lumina sau altceva.

| Dragobeta a răspuns:

S-a infundat cu ceva. Spui ca ai gatit la el ultima data. Ai dat mancarea in foc? S-a scurs ceva in duza si a infundat-o. Incearca sa cureti. Daca nu merge cheama un instalator de gaze.
Daca e inchis nu se scurg gaze.

| MrAM a răspuns:

Ridica capacul, in cazul in care se poate de la ochiul de aragaz si vezi daca se poate curața in interior. Posibil sa existe ceva care blocheaza fluxul de gaz. Daca este inchis binenteles ca nu ar trebui sa existe scurgeri de gaz.