| anonim9173 a întrebat:

Buna dimineata, de o perioada de timp ma confrunt cu o "problema" si as vrea sa aud si parerea voastra.
In 8 noiembrie am avut ultima menstruatie, insa in decembrie am observat ca nu mi-a venit deloc, ceea ce mi s-a parut foarte ciudat. Am facut un test de sarcina pe data de 2.01 (stiu ca a fost cam tarziu doar ca ma asteptam sa intarzie deoarece am probleme cu tiroida si de cand mi-a venit prima data la 9 ani nu a fost regulat niciodata) testul a iesit negativ. De doua zile am un fel de ciclu, doar ca culoare este spre maroniu inchis, dar curge normal ca si ciclu pe care il aveam in general. Este posibil sa fie sange coagulat pentru ca nu mi-o venit luna trecuta si s-a strans inauntru? Sau care ar putea fi variantele? Ar trebui sa merg la ginecolog?

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Pentru problema semnalata de tine, consulta un medic ginecolog.

| Robert2526 a răspuns:

Ce varsta ai? Categoric nu este sangele de luna trecuta, dar culoarea lui nu semnaleaza o problema de sanatate. Ce probleme ai cu tiroida? iei tratament?

| Anna120220 a răspuns:

Buna!
Nu consider ca trebuie sa te ingrijorezi, de obicei sangele de o culoare mai inchisa este sange oxidat, care apare la inceputul sau sfarsitul ciclului menstrual, mai exact in primele 2, respectiv, ultimele 2 zile, aproximativ.
Totusi, trebuie sa fii atenta daca ai si alte simptome, de exemplu dificultatea de a urina, febra, mancarime in zona genitala, etc, pentru ca pot semnala o infectie, pentru care trebuie sa te prezinti la medic pentru un tratament corespunzator.
De asemenea, lipsa menstruatiei pentru o perioada de timp, in cazul excluderii unei sarcini, poate indica aparitia unor afectiuni, cum ar fi amenoreea secundara (in cazul in care ai mai avut cicluri menstruale care mai apoi s-au oprit si s-au reluat anterior).

Daca sangele continua sa fie de o culoare la fel de inchisa si/sau daca, asa cum am spus, mai ai parte si de alte simptome, iti recomand, pentru linistea ta mai ales, sa iti faci un consult ginecologic.
Multa sanatate iti doresc!