| Ioana_Larisa_1994 a întrebat:

as dori o rețetă de suc de mere + cum se prepară dar sa nu conțină multe ingrediente si sa se faca repede!

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Iei un kg de caise, 3 jumătăți de avocado, coaja de la doua prune,. Și niște mere...
Varianta legit: dacă ai storcător bun de fructe, te asiguri ca e spălat bine, merele împrumută ușor mirosurile cu care intra în contact.
Daca nu ai, poți folosi un smoothie maker sau un Blender vertical cu vas, care în esență tot smoothie maker este.
Scoți cotorul merelor, după ce le ai tăiat în sferturi.
Cureți o bucățică mica de ghimbir. Pentru un kg de mere- cat o nuca mai mica.
Storci merele și ghimbirul după ce l ai mărunțit cu cuțitul (fideluta, franjuri),
Și la final adaugi apa in proporție de 1:1 (fără apa saftul de mere e calea sigura pentru a nu te dezlipi de pe toaletă câteva ore ), un vârf de cuțit de praf de scorțișoară, și puțin zahar sau miere după gust.
Chiar și diluat cu apa, se oxidează repede, e bine sa îl consumi în decurs de câteva ore.

Daca folosești blender/smoothie maker, nu umpli vasul cu mere, adaugi și apa.

Eu folosesc smoothie maker pentru ca se curata ușor. Storcătorul nu l am mai folosit de vreo 3 ani.