| BluX a întrebat:

Nu stiti cumva o reteta foarte usoara care nu necesita nu stiu` cate ingrediente si care se prepara in 10-15 min? Sa fie dulce!
Funda. logic

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://www.divahair.ro/culinar/retete/dulciuri-usor-de-facut
Poftă bună!
Pa, pa.

| Raniia a răspuns:

Chec rapid
Se bat (cu mixerul)4 oua, 1 cana de zahar, 1/2 cana ulei, 1/2 cana apa, si 2 cani de faina, un praf de copt.In tava unsa si tapetata cu faina se toarna jumatate din compozitie.Cantitatea ramasa se omogenizeaza cu cacao si se toarna peste aluatul din tava. Optional, se pot presara deasupra nuci sau stafide.E dulce si delicios!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
PRAJITURA RAPIDA CU ANANAS LA MICROUNDE
1 cutie compot de ananas rondele, 80 gr zahar pentru caramelizat, 2 linguri apa, 3 oua, 70 g. zahar, 75 g. faina, 30 g. unt topit, 1 lingurita praf de copt, 200 ml. frisca lichida.
Amesteci zaharul cu apa tapetezi baza unui vas de Yena (rotund). Pui in cuptorul cu microunde, la 700 W, la caramelizat timp de 3-4 minute (trebuie doar sa prinda un pic de culoare, nu sa se arda).
Intre timp, bati ouale intregi, cu mixerul, impreuna cu zaharul.Adaugi apoi untul topit si faina amestecata cu praful de copt (ambele cernute inainte).
Desfaci conserva de ananas si alegi cele mai frumoase 4 inele.
Asezi rondelele de ananas peste caramel si torni deasupra blatul.
Pui prajitura la microunde, la 700 W, timp de 7 minute (nu o tii mai mult, caci se usuca).
Lasi la racit 10 minute, dupa care rastorni pe un platou (daca iti plac prajiturile insiropate, insiropezi blatul cu sucul din conserva inainte de a-l rasturna).
Servesti prajitura cu un mot de frisca.
Prea rapida si prea buna, uite cum ar arata la sfarsit:
http://4.bp.blogspot.com/......C_2403.jpg
Sper sa-ti placa.
Te pup!

| LolaLoVeCrazy a răspuns:

Zahar ars big grin