| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU
Doream sa știu ce termen de valabilitate au conservele/borcanele făcute in casa ( murături, gemuri, compoturi, zacusca etc)
Dupa cât timp vor mai fi bune de mâncat din momentul in care le fac?
Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

După gust!
poti să mănânci un borcan cu dulceață sau un borcan cu serbet sau un borcan cu miere de albine si peste 2000 de ani
poti sa manaci zacusca pana când ți-se pare ca are un gust ciudat daca nu s-a acrit poti sa o mananci si peste 40 ani
tocmai din acest motiv se numesc conserve
uite eu am acum dulceață de trandafiri facută in anul 1997 și încă mai este bună la gust
am șerbet de căpșuni făcut in 1996 si nu are nici o problema
am vin din anul 1982 și am desfacut o sticlă care a stat în beci in sticlă de sticlă dat cu zmoală si e perfect

tu stii cum se pastreaza carnea pentru 50 de ani fara frigider!?
se opărește puțin în apă cu sare și multe condimente apoi se afumă bine bine de tot
apoi se ia un butoi mare de lemn se pune un rand de sare gunjoasa dinaia cea mai mare cu bucatile cat o jumatate de zar se pune un strat de carne apoi se pune un strat de sare grunjoasa si sta acolo garantat timp de 50 ani fara sa se strice
bine se sareaza rau dar de cat sa mori de foame o fierbi o desarezi si ai ce sa manci sau arunci un strat daca este kaizar
tu stii cum se pastreaza patrunjelul sau maraul 2 ani verde la fel ca si carnea de mai sus de cat ca nu o mai oparesti si nu il mai afumi il ui asa cu un strat de sare un strat de verdeata un strat de sare un strat de verdeata
SI ZAHARUL ESTE UN FOARTE BUN CONSERVANT zaharul chiar are si propietati desinfectare putina lume stie dar se poate folosi ca si conserveant dar in cantitati foarte mari

sau cum se pastreaza carnea cruda la raft in magazinele astea mari unde te duci si gasesti acelasi pui pe raft pus doar la lacoare si nu se inegreste
inainte sa ii taie capul se injecteaza cu soda caustica alimentara
adica se schimba sangele puiului cu solutie cu suda caustica
de ce are parizerul salamul victoria si sunca presata acel gust de iti lasa gura stearpada pentru ca sunt conservate tot cu soda caustica alimetara

cum de nu se acreste berea!?
tu stii ca berea nu trebuie sa aiba mai mult de 3 zile de cand ea a fost fabricata ca alt fel da diaria peste tine
daca ar fi bere facuta din substate naturale malt hamei
se pune putin acid sulfuric alimentar

tu stii cum se pastreaza stugurii si in urma cu 400 de ani se pastrau strugurii pentru iarna intacti?
ij silozuri speciale camere inchise ermetic cu bioxid de carbon obtinut de la fermentarea vinului

cum se pastreaza ciupercile sau macesele sau alte lucruri ca sa nu se mucegaiasca pana cand sunt confiate
de exemplu smochinele
cu lampi mari de ultraviolete pentru ca ultravioletele omoara fermenii bacateriile
si poti sa intinzi intr-o camera de 25 metri patrati pe rafturi smochine si pui o aeroterma in mijlocul camerei sa faca cald acolo si ca sa nu se dezvolte mucegaiuri pui ventilatie
si ultraviolete
petntru ca ultravioletele sunt foarte desinfectate

ce sa iti mai spun despre lucruri vidate cu -200 de atmosfere

tu stii cum se fabrica la unele gfabici caizarul vine sunca separat soricul separat carnea separat
eu nu am vazut nicaieri porc asa sa aiba si carne si sunca si sorici cum sunt bucatile astea de carne scaricica ceafa kaizar de pe alimentari
eu am fost in cateva fabrici unde sunt oameni car liau sunca lipesc soricul pe sunca cu clei de oase pentru ca este alimetar
apoi lipesc bucatile de carne pe sunca respectiva apoi mai pun niste sunca apoi mai pun niste bucati de carne
si le baga intr-o cuva mare care videaza la -200 atmosfere
costa 2 milioane de euro
cu ocazia ca videaza atat de tare se lipesc bucatile de carne intre ele ca si cand ar fi reale
dar jmecheria ca sa nu le mai bage in celule de afumare cu fum al conserva
ca sa vine fumul
tu cum crezi ca sunt afumate mezelurile doar nu pierdea nimeni timpul sa taie lemne si sa fabrice soba care sa scoata fum si sa astepte dupa ele zile intregi
la fabricile de mezeluri chestiile astea se afuma instantaneu in cateva minute ca sta fabrica prea mult
asa ca in camera aceea de vidare pune si condimente si doguri alimentare perfect legale si potentiatori de gust de culoare si fum cu lingura din conserva si fata absoarbe bucata de carne toate chimicalele respective

| zilog a răspuns (pentru zilog):

Am vazut ca zice cineva ca se strica repede cele facute in casa poate ca nu stie care este procedura ca sa nu se mai strice repede
asa ca hai sa spun la toata lumea ce trebuie sa faca ca sa nu se mai strice repede

SE IAU BORCANELE SE PUN INTR-O OALA MARE CU APA FIARTA SE FIERB IN CUPTOR PANA CAND APA ACEEA CLOCOTESTE MACAR 10 MINUTE
Apoi cu manus curate sterilizate se iau toate lucrurile tot ce vrei sa conservi gemul de caise sau dulceata sau ce vrei tu sa conservi
se pun in acele borcane
se bag cu totul inapoi in acel cuptor in apa ca sa nu se sparga
se mai dau putin in clocot
si capacele trebuie sa fie puse tot acolo in apa
se scot fierbiti in timp ce inca clocotesc
se pune repede capacul pentru ca acum moleculele de aer din interiorul borcanului sunt foarte dilatate cu spatiu intermolecular extraordinar de mare asa ca daca ii pui acum repede capacul cand o sa se raceasca o sa se faca vid in acel borcan pentru ca atunci cand se raceste aerul se condeneseaza constrange
asa ca in acel vid sansele sa se dezvolte mucegaiuri virusi bacterii
sau alte chestii sunt imposibile

apoi se ia lampa de 200 de w cu ultraviolete se pun borcanele in camera se da drumu la lapa cu ultraviolete sa intre in interiorul tuturor borcanelor ultraviolete
ATENTIE ORBESTI DACA TE UITI LA ULTRAVIOLETE
de unde se face rost de lampa de minim 200 w de ultraviolete se cumpara se cheama aparat de desinfectare a apei cu tub cu ozmoza inversa

la zacusca se pune si o lingura de ulei deasupra sau la tocana de legume se pune ulei deasupra inainte sa o bagi la clocotit impreuna cu borcan!

eu acum am idee super desteapta ce ar fi sa ii pun si o lingura de argint coloidal ionic cu sarcini pozitive
https://www.emag.ro/......DC424HBBM/

inainte sa introduc borcanele la fiert atunci asnsele sa tina si mai multi ani sunt mult mai mai pentru ca argintul coloidal ionic cu sarcini pozitive omoara toti virusii bacteriile si o parte dintre microbi

| Goete a răspuns (pentru zilog):

"După gust!
poti să mănânci un borcan cu dulceață sau un borcan cu serbet sau un borcan cu miere de albine si peste 2000 de ani"
-- daca imi faci un borcan cu dulceata pe care sa-l mananc nu peste 2000, ci peste 200 de ani, promit sa-ti pun in fiecare zi flori pe mormantwinking

8 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Un an, doi...asta daca nu se strica mai repede.

| Goete a răspuns (pentru Catrice):

Ce raspuns Inteligent! Cone.ar fi crezut... daca nu se strica mai repede?

| Goete a răspuns:

Termenul de valabilitate e o chestie si dupa cat timp vor fi bune dupa ce le faci e alta chestie.
In mod normal, retetele bunicii la borcan au macar un an de valabilitate - dar cine ti-a spus reteta trebuie sa stie mai bine

| Vântulalb a răspuns:

Conservele facute in casa, daca sunt corect preparate si bine sterilizate, vor fi bune si cativa ani.
Bune de mancat sunt din clipa in care le-ai terminat de preparat. happy
La muraturi insa, este o exceptie. Sunt "gata" si bune de mancat dupa ce legumele s-au murat. Peste iarna, moarea mai trebuie aerisita (vanturata). Si sunt bune de mancat pana la inceputul verii cand deja incep sa se strice. Acest lucru nu e valabil si pentru cele marinate in otet.

| Mirel4412 a răspuns:

Daca le pastrezi bine nu au de ce sa se strice, asta e parerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va mulțumesc tuturor