| heyromania a întrebat:

In 15 august e ziua mea de nastere.Va rog dati-mi niste idei de torturi de ciocolata sau de fructe (fara pere sau fructe confiate). Ms anticipat...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://retete.flu.ro/retete-recomandate/tort-cu-iaurt-si-fructe/
Sint si usoare, de vara.
La multi ani!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru fundita si, petrecere frumoasa cu prietenii!

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
TORT CU PORTOCALE(RETETA FARA CUPTOR!)
Ingriedente:1 cutie compot de ananas, 2 portocale, 3 galbenusuri, 150 g zahar pudra, 1 pahar de lapte, 500 g de frisca, 3 plicuri de gelatina, 1 fiola de vanilie.
Se bate frisca si se amesteca cu galbenusurile, care au fost batute in prealabil cu zaharul pudra si coaja de la 1/2 de portocala si o fiola de vanilie.Separat, se topesc pe baie de aburi cele 3 plicuri de gelatina in lapte, iar gelatina calda inca se rastoarna peste frisca si galbenusuri.Se amesteca bine, apoi se rastoarna imediat in forma de tort care in prealabil a fost captusita cu o folie. Apoi se pun cubulete de ananas pe toata suprafata tortului.Se da la rece timp de 2 ore, dupa care se dezlipeste si se rastoarna pe un platou.
Pofta buna si La multi ani!
Te pup!

| oNuTzA_9405 a răspuns:

Incearca sa faci un tort de ciocolata pe deasupra iar cremele de dinauntru...incearca mai multe, de exemplu:crema de ciocolata, apoi crema de lamaie, iar la sfarsit crema de vanilie.Deasupra cremelor enumerate mai sus taie si pune cateva feliute de banane, portocale, chiar si chivi.Deasupra dupa ce decorezi tortul cu crema de cacao decoreaza-l cu frisca scriind la multi ani si facand diverse forme.Ca sa aiba un decor si mai reusit foloseste si fructe pe deasupra.In special chivi si portocale. Funda?