| Ðσℓℓɴιηנα a întrebat:

Sper ca exista si bucatari printre utilizatori. Deci, i-am zis mamei sa faca niste briose ca sa nu mai cumpar de la chiosc. Mama m-a intrebat ce-s alea, deci va dati seama ca habar nu are. Mi-ati putea da si mie o reteta de briose cu ciocolata, va rog? De asemenea va rog sa fie facuta de voi, nu luata de pe net.

4 răspunsuri:
| Rockăr a răspuns:

Te rog incerca e o reteta pe care mami o face de mult timp e foarte buna si am stat mult sa scriu:scuze daca am greseli gramaticale:Tipul retetei: Desert

Numarul de portii: 8

Timpul de preparare: 10 Minut(e)

Timpul de gatire: 30 Minut(e)

Dificultate: Usor

Ingrediente:

(pentru 6-8 briose)
1 ou
55 grame unt
120 ml lapte batut/ iaurt
130 grame zahar
115 grame faina
30 grame cacao
1/2 lingurita praf de copt
1/2 lingurita bicarbonat de sodiu
1/2 lingurita sare
60 grame ciocolata cu lapte
Preparare:

*reteta cerea chipsuri de ciocolata, dar eu nu am avut asa ca am folosit o jumatate de ciocolata cu lapte.
Am luat ciocolata cu lapte si am taiat-o marunt cu cutitul. Bucatelele de ciocolata le-am dat la congelator, sa nu se topeasca de tot cat se coc briosele in cuptor.
Am setat cuptorul la o temperatura de 200 grade Celsius.
Intr-un vas am amestecat faina cu cacaua, praful de copt si bicarbonatul de sodiu.
Intr-un alt vas am frecat oul cu praful de sare, zaharul, laptele batut si untul. Treptat am adaugat amestecul uscat. La urma, am adaugat si bucatelele marunte de ciocolata scoase din congelator si date prin putina faina.
In forma de copt briose am asezat hartiutele de copt.
Cu lingura de inghetata am luat cate putin din coca bruna si am umplut pe 2/3 hartiutele de copt briose.
Eu am pastrat cateva bucatele de ciocolata pe care le-am presarat deasupra fiecarei briose.
Am dat forma la cuptor pentru 30 minute.
Am verificat daca briosele sunt coapte cu ajutorul unei scobitori, cum nu s-a prins aluat de ea, le-am scos din cuptor. Dupa 5 minute le-am scos din forma si le-am lasat sa se raceasca complet pe gratar.
Au iesit cele mai bune briose "ciocolatoase"!
Poti folosi de altfel si Muffins de la dr wetker(sau cum se scrie) si alea ies foarte bine. Funda?

| AndreeaIsNoQueen a răspuns:

Mai dar tu de ce lasi link-uri cu concursuri la o intrebare despre gastronomie? rolling on the floor

| AndreeaIsNoQueen a răspuns:

Cele mai gustoase briose cu ciocolata pe care le-am gustat vreodata...doar atat pot sa va spun! tongue

Faceti-le cat mai rapid, sa va convingeti happy

Ingrediente pentru 12 bucati:

- 280 g. faina
- 125 g. unt
- 100 g. ciocolata fina cu lapte
- 2 linguri de cacao
- 1 plic de praf de copt
- 100 g. zahar
- 1 ou
- 250 ml. lapte batut
- 200 g. ciocolata de lapte pentru glazura

Mod de preparare:

Incingeti cuptorul pana la temperatura de 180 grade C.
Aranjati hartiutele de copt in tava speciala, cu adancituri, pentru coacerea brioselor.
Taiati in bucati ciocolata cu lapte; puneti -le apoi intr-o punga de plastic si treceti cu sucitorul peste ea, pana se faramiteaza bine...sau faceti asta ajutandu-va de robotul de bucatarie, cum am facut eu tongue
Amestecati faina cu bucatile de ciocolata, cacao si praful de copt (cerneti in prealabil faina, cacaaua si praful de copt)
Bateti oul intr-un alt vas, adaugati zaharul, untul moale si laptele batut si amestecati-le bine.
Incorporati masa de faina in compozitia de ou si lapte batut si amestecati bine toate ingredientele, pana obtineti un aluat omogen. Impartiti aluatul in cantitati egale, asezati fiecare bulgar de aluat in cate o adancitura, apoi dati totul timp de 20-25 minute la cuptor.
Scoateti tava si mai lasati briosele in tava inca 5 minute, apoi luati-le din forme si asezati-le pe un gratar ca sa se raceasca.
Topiti la bain-marie sau la microunde ciocolata de lapte si glazurati briosele.

Pufoase si cu un gust intens de ciocolata laughing
...iar cu un pahar de lapte simplu sau cu ciocolata langa devin si mai irezistibile!