| anonim_4396 a întrebat:

happy Ati putea sa-mi dadi o reteta de briose cu ciocolata? Dati copy- paste, daca nu stiti reteta din minte. Va rog mult, fara link-uri! Funda! puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| Lauraaaaaaaaaaa a răspuns:

Ingrediente: (pentru 9-12 bucati)
250 g ciocolata cu lapte
3 oua, la temperatura camerei
4 linguri faina cu agent de crestere (reteta mai jos)

Reteta este preluata de la Kim McCosker, una din autoarele seriei de carti "4 Ingredients".

Cum in Australia se gaseste si se si foloseste "self rising flour", adica faina cu agent de crestere, a trebuit sa caut o metoda de a face eu in casa lucrul acesta. Este foarte simplu:

- la 16 linguri rase de faina sau 140 g ( pentru cunoscatori 1 cup) se adauga 1 ½ lingurite praf de copt cernut prin sita si ½ lingurita sare extrafina. Toate aceste ingrediente se amesteca foarte bine cu ajutorul unui tel si uite asa ati obtinut faina cu agent de crestere sau tradus mot-a-mot "faina care creste singura".

Incercati sa nu folositi o ciocolata de proasta calitate deoarece aceasta este ingredientul predominant si ea va da gustul brioselor voastre. In functie de cat de dulce este ciocolata utilizata, atat de dulci vor fi si briosele obtinute.

Sa revenim la reteta de briose de ciocolata. Se topeste ciocolata cu lapte pe bain-marie sau cu ajutorul microundelor (in ture de cate 20-30 secunde, amestecand dupa fiecare tura cu o spatula) pana cand se lichefiaza complet. Peste ciocolata fluida se adauga cele 3 oua intregi (scoase din timp de la frigider pentru a ajunge la temperatura camerei) si se incorporeaza complet folosindu-va de o spatula sau un tel.

In compozitia de ciocolata de adauga 4 linguri de faina cu agent de crestere (din totalul obtinut mai sus) si din nou se omogenizeaza pana cand se obtine un aluat fluid si fin.

Se toarna compozitia in forme de briose (eu obisnuiesc sa pun si cosulete de hartie pentru a nu avea bataie de cap cand vine vorba de scos briosele din forma) umplandu-le doar ¾ pentru ca vor creste destul de mult. In functie de cat de mari sunt formele pe care le folositi numarul brioselor obtinute variaza (mie mi-au iesit 9 bucati).

Se introduc in cuptorul preincalzit la 180°C, timp de 20 min. Asa arata cand sunt gata:

Se lasa timp de 10 min. forma dupa care pot fi scoase si asezate pe un platou. Se consuma la tempertura camerei sau reci, NU fierbinti.

Pofta buna!

Uite aici si link-ul pentru imagini : http://www.lalaworld.net/2011/10/19/briose-de-ciocolata/; daca mai vrei sa incerci si alte retete uite un site de pe care am incercat si eu si mi-a iesit foarte bine : http://www.lalaworld.net/ Bafta :)

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Muffins cu ciocolata :
Timp de pregatire: 00:20 ore
Timp de gatire: 00:10 ore
Timp Total: 00:30 ore
Numar portii: 12

Ingrediente Muffins cu ciocolata:

220 de grame de ciocolata cu 70% cacao (sau de care va place voua, eu asta am folosit, pentu un gust cat mai intens)
120 de grame de unt cu 80% grasime
80 de grame de faina
100 de grame de zahar
1 praf de sare
1 lingurita de extract de vanilie
4 oua intregi

Preparare Muffins cu ciocolata:

1. Aprindeti cuptorul si fixati-l la 180 de grade Celsius.

2. Ciocolata rupta in bucati si untul se pun intr-o cratita in bain-marie (intr-o alta cratita ceva mai mare cu apa clocotita) ca sa se topeasca impreuna (poza 1). Daca veti alege un vas mai mare in care sa topiti untul si ciocolata, veti putea pregati toata reteta in acesta, nu va trebui sa trasnferati continutul in altceva, asa cum am facut eu la pasul 2.

3. Imediat ce s-au topit untul si ciocolata (sa fie lichide, nu sa se infierbnate sau doamne fereste sa fiarba) se mixeaza cu mixerul la viteza medie sa se racoreasca putin (2-3 minute).

4. Faina se amesteca separat cu sarea si zaharul, apoi se adauga toata deodata peste compozitia de ciocolata topita (poza 2). Se mixeaza pana se omogenizeaza bine.

5. Se adauga cate 1 ou, pe rand, mixandu-se dupa fiecare in parte (poza 3).

6. Se adauga extractul de vanilie si se mai bate pe viteza mare 10-20 de secunde, pana la obtinerea unei compozitii mai deschise la culoare, cremoase.

7. In tava de muffins pregatita cu cosulete individuale de hartie (sau unsa cu unt si tapetata cu pudra de cacao) se imparte compozitia in mod egal (poza 4).

8. Se da la cuptorul preincalzit la 180 de grade, timpul de coacere variind in functie de preferinte:

daca doriti muffins cu interiorul cremos-lichid, coaceti timp de 9-10 minute;
daca doriti muffins cu interiorul cremos, dar stabil, care nu mai curge, coaceti 11-12 minute;
peste 12 minute e deja un sacrilegiu :P, tot ceea ce e mai special la textura acestor muffins se va pierde, asa incat… stati cu ochii pe ele! Interiorul trebuie sa fie ca de prajitura, mijlocul pe cat posibil cremos (poza 5).
Scoateti prajiturile coapte din tava si lasati-le sa se raceasca inclinate pe o parte. Se pot degusta din starea de caldute pana la complet reci, pudrate cu un pic de zahar pudra, cu diferite topping-uri, cu inghetata etc.

SURSA : http://www.retetecalamama.ro/......olata.html

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
BRIOSE CU CIOCOLATA
280 g. faina, 125 g. unt, 100 g. ciocolata fina cu lapte, 2 linguri de cacao, 1 plic de praf de copt, 100 g. zahar, 1 ou, 250 ml. lapte batut, 200 g. ciocolata de lapte pentru glazura.
Incingi cuptorul pana la temperatura de 180 grade C.
Aranjezi hartiutele de copt in tava speciala, cu adancituri, pentru coacerea brioselor.
Tai in bucati ciocolata cu lapte, pui apoi intr-o punga de plastic si treci cu sucitorul peste ea, pana se faramiteaza bine, sau fa asta ajutandu-te de robotul de bucatarie.
Amesteci faina cu bucatile de ciocolata, cacao si praful de copt (cerni in prealabil faina, cacaaua si praful de copt)
Bati oul intr-un alt vas, adaugi zaharul, untul moale si laptele batut si amesteci bine.
Incorporezi masa de faina in compozitia de ou si lapte batut si amesteci bine toate ingredientele, pana obti un aluat omogen. Imparti aluatul in cantitati egale, asezi fiecare bulgar de aluat in cate o adancitura, apoi dai totul timp de 20-25 minute la cuptor.
Scoti tava si mai lasi briosele in tava inca 5 minute, apoi ia-le din forme si aseaza-le pe un gratar ca sa se raceasca.
Topesti la bain-marie sau la microunde ciocolata de lapte si glazurezi briosele.
Te pup!

| MaryWhiteRose a răspuns:

E copy paste, dar am incercat retetele si-s bune happy

Ingrediente:

(pentru 6-8 briose)
1 ou
55 grame unt
120 ml lapte batut/ iaurt
130 grame zahar
115 grame faina
30 grame cacao
1/2 lingurita praf de copt
1/2 lingurita bicarbonat de sodiu
1/2 lingurita sare
60 grame ciocolata cu lapte
Preparare:

*reteta cerea chipsuri de ciocolata, dar eu nu am avut asa ca am folosit o jumatate de ciocolata cu lapte.
Am luat ciocolata cu lapte si am taiat-o marunt cu cutitul. Bucatelele de ciocolata le-am dat la congelator, sa nu se topeasca de tot cat se coc briosele in cuptor.
Am setat cuptorul la o temperatura de 200 grade Celsius.
Intr-un vas am amestecat faina cu cacaua, praful de copt si bicarbonatul de sodiu.
Intr-un alt vas am frecat oul cu praful de sare, zaharul, laptele batut si untul. Treptat am adaugat amestecul uscat. La urma, am adaugat si bucatelele marunte de ciocolata scoase din congelator si date prin putina faina.
In forma de copt briose am asezat hartiutele de copt.
Cu lingura de inghetata am luat cate putin din coca bruna si am umplut pe 2/3 hartiutele de copt briose.
Eu am pastrat cateva bucatele de ciocolata pe care le-am presarat deasupra fiecarei briose.
Am dat forma la cuptor pentru 30 minute.
Am verificat daca briosele sunt coapte cu ajutorul unei scobitori, cum nu s-a prins aluat de ea, le-am scos din cuptor. Dupa 5 minute le-am scos din forma si le-am lasat sa se raceasca complet pe gratar.
Au iesit cele mai bune briose "ciocolatoase"!

si una cu banane si cioco :3

Ingrediente:

160 g faina
100 g zahar
1 ou
80 ml ulei
90 ml iaurt
1 plic praf de copt
100 g ciocolata
1 banana pasata
esenta de vanilie
Preparare:

etapa 1
Intr-un bol se amesteca faina si praful de copt.

etapa 2
Separat se mixeaza ouale impreuna cu uleiul, iaurtul, zaharul si esenta de vanilie

etapa 3
Se incorporeaza amestecul de faina si se amesteca pana cand amestecul devine omogen.

etapa 4
Se adauga bananele pasate si ciocolata taiata bucatele.

etapa 5
Se umplu formele de briose si se dau la cuptor pentru 20-25 de minute

| Tinna_Cristina_1989 a răspuns:

Http://www.laurasava.ro/2010/09/22/briose-cu-ciocolata/ un blog pe care-l urmaresc mereu...e super tare

| marynutza007 a răspuns:

Ingrediente:

(pentru 6-8 briose)
1 ou
55 grame unt
120 ml lapte batut/ iaurt
130 grame zahar
115 grame faina
30 grame cacao
1/2 lingurita praf de copt
1/2 lingurita bicarbonat de sodiu
1/2 lingurita sare
60 grame ciocolata cu lapte
Preparare:

*reteta cerea chipsuri de ciocolata, dar eu nu am avut asa ca am folosit o jumatate de ciocolata cu lapte.
Am luat ciocolata cu lapte si am taiat-o marunt cu cutitul. Bucatelele de ciocolata le-am dat la congelator, sa nu se topeasca de tot cat se coc briosele in cuptor.
Am setat cuptorul la o temperatura de 200 grade Celsius.
Intr-un vas am amestecat faina cu cacaua, praful de copt si bicarbonatul de sodiu.
Intr-un alt vas am frecat oul cu praful de sare, zaharul, laptele batut si untul. Treptat am adaugat amestecul uscat. La urma, am adaugat si bucatelele marunte de ciocolata scoase din congelator si date prin putina faina.
In forma de copt briose am asezat hartiutele de copt.
Cu lingura de inghetata am luat cate putin din coca bruna si am umplut pe 2/3 hartiutele de copt briose.
Eu am pastrat cateva bucatele de ciocolata pe care le-am presarat deasupra fiecarei briose.
Am dat forma la cuptor pentru 30 minute.
Am verificat daca briosele sunt coapte cu ajutorul unei scobitori, cum nu s-a prins aluat de ea, le-am scos din cuptor. Dupa 5 minute le-am scos din forma si le-am lasat sa se raceasca complet pe gratar.
Au iesit cele mai bune briose "ciocolatoase"
Fundita? :*