| SucDeGuava a întrebat:

TPU! Vreau sa fac inghetata pe care sa o pun in portocale, ca recipient. Stiti vreo reteta de inghetata cu vanilie si portocale (sau doar de portocale), mai light? Adica fara frisca si nu exagerat de mult zahar, poate iaurt inghetat. Sa-mi spuneti daca ati si incercat-o. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
INGHETATA DE PORTOCALE
6 portocale, 3 galbenusuri, 60 g. zahar, 200 ml. frisca, menta pentru ornat.
Se spala portocalele. De la 4 dintre ele, se taie capacelul.
Se scoate pulpa si se pastreaza sucul.
Cojile se pun in congelator. Din restul de portocale se rade coaja si se stoarce sucul.
Galbenusurile se bat in bain-marie cu zahar si suc de portocala, pana ce se transforma intr-o crema usoara.
Se ia castronul din apa si se aseaza pe gheata, dupa care se bate in crema pana ce se raceste.
Se amesteca inauntru si coaja rasa.
Se bate frisca si se amesteca impreuna cu crema.
Se umplu cu aceasta compozitie cojile de portocala.
Se dau apoi la congelator pentru minim 4 ore.
Asa arata:
http://3.bp.blogspot.com/......320/10.jpg
Te pup!

| cristina10cris a răspuns:

Este praf de inghetata de la Dr. oetker cu vanilie, lamaie, ciocolata, capsuni si caise.Eu zic ca aroma de caise merge cu portocala acest plic costa 2 lei eu am facut toate aromele si sunt foarte bune iti trebuie 200 ml de lapte rece apoi pui plicu peste lapte amesteci cu un mixer 3 min apoi bagi la congelator 2 ore si gata inghetata.Asa arata:http://fl1.shopmania.org/......62566.jpg. Succes!

| bogdanel2000 a răspuns:

3 portocale, esenta de vanilie, esenta de rom, 2 lingurite nisip, frisca, iaurt. Se amesteca tot si se baga la rece.