| DariaMateea a întrebat:

Spuneti-mi si mie o reteta de inghetata usoara. Fara fructe. Sau zahar. Sa fue cu lapte si vanilie sau cacao. Poate si banane. Cum trebuie sa fac sa iasa cremoasa? Si ce reteta e cea mai buna?

5 răspunsuri:
| AlexSalling a răspuns:

Ai masina de inghetata?

| DariaMateea explică (pentru AlexSalling):

Imi trebuie?

| AlexSalling a răspuns (pentru DariaMateea):

Daca vrei o inghetata cremoasa, da. E ieftina, tot ce are este acea paleta si cuva pe care trebuie sa o bagi la congelator 12 ore in prealabil.

| AlexSalling a răspuns:

Iti spun o reteta fara masina de inghetata. Pentru un kilogram de inghetata (2000ml) ai nevoie de:
- 200 grame crema de nutella
- 250 ml lapte condensat
- 200 ml frisca batuta
- 2 pahare de lapte rece
Intr-un castron se amesteca toate ingredientele si se baga la congelator, amesteci odata la o ora de sus pana jos cu miscari lejere. In 4-5 ore va fi gata
PS: daca nu gasesti lapte condensat vezi aici reteta cum poti sa-l faci acasa https://www.youtube.com/watch?v=JkaV6hnDAeQ
Bafta!

| Marian6999 a răspuns:

Pune un bat intr-un pahar si suc cu aroma ta preferata si dupa baga-l la cogelator lasa-l 3 ore si bam ai inghetata dorita happy