| ContNmc7 a întrebat:

Vreau sa va intreb ceva. Astazi la școală un coleg m-a stropit cu cerneala de la pixul cu gel si au picat pe bluza mea. Bluza nu e groasa, e foarte subțire si e cam elastica... Am încercat sa sterg cu servetel umed dar mai mult s-a înrăutățit situația. Va rog sa ma ajutati!

4 răspunsuri:
| IngerasulMicut a răspuns:

Sucul de lamaie (zeama de lamaie) poate merge. Asează pata peste o carpa, stoarce zeama de lamaie, acopera inca cu o carpa și treci peste ea cu fierul de calcat. Incearca cu inalbitor daca bluza ta este alba

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cumpăra o sticluță de Vanish (lichid) și pe urmă torni peste petele de pix și las-o câteva ore in soluție (pana dispar petele, apoi o speli cu detergent).
Nu folosi înalbitor (adică, clor!) in niciun caz, daca bluza are fir sintetic, daca e din lână etc, fiindcă o deteriorezi.
Cu șervețelul umed, cu care ai incercat, doar ai întins petele.

| Andreeush a răspuns:

Pune bluza în mașina de spălat.

| ContNmc7 explică (pentru IngerasulMicut):

Crezi ca o sa funcționeze?