| OYZ a întrebat:

Buna TPU! Vreau sa va intreb daca ati facut vreodata Lava Cake in cana la microunde. Daca da imi puteti lasa si mie reteta pe care ati folosit-o? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Annasicamy a răspuns:

Eu am făcut așa îți trebuie 4 linguri zahar, 2 cacao, puțin praf copt, cam o jumătate linguriță, un ou, 3linguri lapte, și 3 de ulei, și eu pun și vreo 3 cuburi de ingredientele uscate le amestec după oul laptele și uleiul amestec pun și cuburile de ciocolata și dau bolul sau cana la microunde

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Ingrediente

8 linguri făină
8 linguri zahăr brut din trestie de zahăr
4 linguri cacao
1 linguriță praf copt
2 ouă
6 linguri lapte
6 linguri ulei

Mod de preparare

Într-un bol se amestecă toate ingredientele uscate, apoi se adaugă cele umede, pe rând – laptele, uleiul și cele două ouă. Se mixează cu blenderul până la omogenizarea perfectă. Două forme ramekine se ung cu unt, apoi se toarnă compoziția de Lava Cake. Se setează cuptorul cu microunde la 3 minute și se dau formele la copt. După coacere, Lava Cake se poate servi direct din formă sau se scoate pe o farfurie și se ornează cu fulgi se ciocolată. Se poate servi alături de căpșune sau zmeură.

... să ne spui cum a ieșit!