| Ulian_Livia_1995 a întrebat:

Stiti vreo reteta de mug cake (prajitura la cana)?
Va rog!

1 răspuns:
| NickPop a răspuns:

Ingrediente pentru o cana mare sau patru cani mici:

4 linguri de faina, o lingurita de praf de copt, 4 linguri de zahar, 1 ou, 3 linguri de cacao, 3 linguri de nutella, 3 linguri de lapte, 3 linguri de ulei, frisca, sos caramel sau sos de ciocolata.

Amesteca toate ingredientele, in afara de frisca si sosul de caramel. Umple canile (sau cana) pe trei sferturi, caci prajitura se va umfla.

Pune 15 secunde la temperatura maxima a cuptorului daca faci mug cakes mici sau 40 de secunde, daca faci o cana mare. Timpul de gatire poate varia.

Daca vrei mug cakes mai ferme, lasa putin mai mult la cuptor, daca le vrei mai moi, lasa mai putin. Pune deasupra frisca si sos de caramel sau de ciocolata.