| Diana99624 a întrebat:

Buna tuturor! Am o intrebare pentru gospodine. Am facut o ciorba de boabe albe de fasole, dar acum ca este gata, constat ca are un gust usor acru, desi eu nu am pus bors. Ce am folosit au fost legumele obisnuite, fasolea si pasta de rosii. Plus sare. Care ar putea fi cauza pentru care are acest gust? Poate am fiert-o prea mult sau ar putea fi din cauza pastei de rosii? Mentionez ca toate ingredientele au fost proaspete, iar pasta cumparata

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu sunt gospodina, sunt un baiat care mai si gateste. Inclusiv ciorba de fasole boabe, (dar mereu in amestec cu păstăi, congelate, sau uscate "a la bunica" ).
Ti-a mai ramas pastă cumva?
Daca da, ar trebui gustata, se poate sa fi fost putin alterata.
Sau asa a fost gustul ei, mai acrisor, poate ai pus si prea multa, caz in care poti repara treaba cu putin lapte/smantana dulce, la momentul servirii in farfurie. (sau in toata cantitatea, dar o sa se altereze si mai repede, trebuie consumata foarte repede).

Eu nu folosesc bors, nici otet, pentru ciorba de fasole. Doar bulion de tomate de casa, sau suc de rosii de cumparat (si acesta e mai acru).

PS: daca boabele sunt oparite de 3 ori inainte de a fi puse sa fiarba efectiv impreuna cu zarzavatul, adio gaze.

| Diana99624 explică (pentru NLS):

Multumesc mult.Chiar mi ai dat multe detalii folositoare.Pasta este usor acra, si da, cred am pus cam multa.Deci probabil de aici vine si cauza gustului

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"gust usor acru...pasta de rosii"

aia e cauza!