| alina88 a întrebat:

Buna tuturor.Va rog si eu sa-mi spuneti, care este reteta voastra preferata de peste, dat ca mie imi place mult pestele, as vrea sa incerc si retetele voastre preferate ...va rog frumos!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai mult imi place pestele prajit cu mujdei si fileurile de peste pane.

10 răspunsuri:
| JayLeno a răspuns:

... rechin la gratar cu o garnitura de sote de linte si bacon afumat happy

mlm
| mlm a răspuns:

Crap pane:
1 kg felii de crap,
zeama de la 1/2 lamaie,
sare;
Pentru pane avem nevoie de:
faina,
1 ou intreg,
pesmet;
pentru prajire: ulei.
Ton cu maioneza si ceapa
INGREDIENTE:
2 conserve ton, o ceapa potrivita si maioneza.
Preparare:
Tonul se scurge de ulei, peste se adauga maioneza si ceapa taiata marunt. Dupa gust se pune sare si un pic de piper. Pofta.

mira
| mira a răspuns:

Pestele prajit cu mujdei si cu mamaliguta este de neegalat. Obisnuiesc sa-l sarez si sa-l trec printr-un amestec de malai si faina de grau.In ultima vreme fac macrou dietetic la cuptor.Este simplu si sanatos.Asezi intr-o tava o folie de aluminiu de tip alimentar, tai macrourile in bucati de 3cm, le sarezi, le asezi in tava si le dai la cuptorul incins.Cand incep sa se rumeneasca, sunt gata. Daca te grabestu poti folosi aceeasi reteta la un gratar cu flacara indirecta pe ochiul de aragaz.Aceeasi reteta si la iarba verde, tot la gratar. Poti prepara si peste cu ierburi in staniol la cuptor, consumandu-l apoi cu sos alb cu maioneza. Mira

assiris
| assiris a răspuns:

Rechin sau Pangasius (in lipsa pastravului) la gratar sau prajit sau in aburi si cu salata sau musai mujdei de usturoi ori cu patrunjel ori cu smantana dar neaparat cu mamaliguta.
P. S. Rechinul are coloana vertebrala cartilaginoasa, poate ati auzit de medicamentele pe baza de cartilaj de rechin.

| Lory_2572 a răspuns:

Fileurile de salau si de somon, unse cu prtin ulei si condimente pentru peste, puse peste un strat de rondele de ceapa, dovlecei si felii de rosii. Apoi stropesti cu putina zeama de lamaie, acoperi tava cu folie de aluminiu si dai 20 min la cuptor.scoti folia si mai lasi 5 min. Un deliciu...light, te asigur.

| cely a răspuns:

Fileul merge foarte bine pane
Pastravul servit cu un sos de smantana e un deliciu

| andreutz a răspuns:

Stii ce sunt acelea "harzoabe"? reteta provine din moldova, iti zic de pe acum...sa nu faci confuzie...

| alina88 explică:

Orice peste...dejuns sa-mi spuneti cum se cheama!

| NoName_9903 a răspuns:

Salata de ton: o cutie de ton bucati in ulei de masline, o cutie de porumb, o salata verde taiata fasii foarte subtiri, o lingurita de zeama de lamaie. Este extrem de gustoasa si usoara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pastravul la cuptor, burta se umple cu felii de bacon afumat, dorada acoperita cu sare grunjoasa la cuptor, somon cu smantana sau somon in folie de aluminiu la cuptor, filete de peste spada la gratar, bors de peste