| iulia7621 a întrebat:

vreau sa fac o negresa si nu am praf, de copt cu ce il pot inlocui?

Răspuns Câştigător
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Cel mai bine ar fi să faci cu praf de copt. Du-te tu la un magazin apropiat de casa ta sau trimite pe altcineva care este în drum.
Praful de copt este esențial pentru prepararea prăjiturilor. Acesta poate fi înlocuit dar fi sigură că nu va ieși chiar cum iese cu praful de copt.
Praful de copt poate fi înlocuit cu bicarbonat.

Sper că te-am ajutat!
Numai bine!

3 răspunsuri:
| Vexio a răspuns:

Bicarbonat

| Innovation a răspuns:

Pai daca nu ai praf de copt il poti inlocui cu taic dar cred ca nu ai nici dinasta.Sau daca e poti folosi bicarbonat de sodiu stins cu putina zeama de lamaie(si acest bicarbonat este un bun inlocuitor al prafului de copt).Dar pur si simplu separi galbenusul de albus le bati foarte bine pe fiecare in parte apoi le amesteci si urmezi reteta dar fara sa pui praf de copt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu bicarbonat de sodiu. Insa daca faina e buna iti iese si fara praf de copt sau bicarbonat si e si mai sanatos. happy