| ღRαmøOoღ a întrebat:

Vreau sa tin post si nu stiu daca urmatoarele alimente sunt de post :
- ananas (la cutie)
- cartofi pai
- branza
Ce ziceti? Ce se mananca in special de post? Am luat pate de post, masline si cascaval de post. Ce sa mai iau?

Răspuns Câştigător
| Any_2336 a răspuns:

Ananas (da)
cartofi pai (da)
branza (NU)

Eu mananc soia, pastai, fasole, pate de post, masline, margarina vegetala cu dulceata, multe ceaiuri, cartofi prajiti cu ketchup etc etc etc. Bafta si sarbatori fericite :* Funda? :d

16 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Branza NU e de post. Poti sa mai iei ciuperci, salate de tot felul, pate de post, tot ce nu e de provenienta animala.

| didi12 a răspuns:

Pai,pentru a tine post nu trebuie sa mananci preparate facute din carne, oua, lapte etc.Intr-un cuvant, nu trebuie sa mananci preparate de la animale.Ananasul,cartofii,pateul de post, maslinele si cascavalul de post da, poti sa le mananci.In schimb, branza nu! Poti sa cauti pe net retete de post(http://www.reteteculinare.ro/mancare_de_post/).Iarasi,salata orientala este foarte buna si usor de preparat:http://www.retete-mancare.ro/......html.Acolo scrie ca trebuie cu otet de mere sau struguri, dar eu fac fara si iese la fel de buna. Poti sa faci o tocanita de cartofi, in fine gasesti tu de pe site-ul pe care ti l-am dat.:*

| NoCharachter a răspuns:

In post nu se mananca nici un produs lactat, care sau oua.

| Ilinca a răspuns:

Mancarurile care NU sunt de post sunt cele care apartin de la animale (carne, oua, branza, lapte, cascaval, pate din ficat, crenvursti, parizer, salam, etc) inclusiv mancarurile care contin cat de putin din acestea (lapte praf, zer, "urme de ou" etc).

| CяﻵsŁﻵηε a răspuns:

Branza si kascavalul nu are ce sa kaute in alimentatia ta atunci cand ti post...
mananca pateu de post, soia...

| ღRαmøOoღ explică:

Nu va suparati pe mine...toate raspunsurile au fost bune...dar numai unul trebuie sa fie castigator.Jerkin esti norocosul.restul raspunsuri inteligente

| question_3585 a răspuns:

Deci in primul rand de post nu trebuie sa te saturi neaparat poti.sunt bune toate mancarurile care nu sunt de la animale de ex.:carne,lapte, oua, grasime.si toate prod. porvenite din ele.:salam,snitel,branza,cascaval,iaurt,slanina,unsoare...
poti manca:masline,pateu vegetal,legume,fructe, panificatii de post, ciocolata amaruie este de post.mai simplu tot ce nu cntie ce ti-am spus mai sus.

| DeeDeeInnocentLove a răspuns:

laughing branza in niciun caz! Mananca alimentele ce nu provin de la animale:lactate, carne...zahar ai voie, nu trebuie sa iei neaparat lucruri de post, pur si simplu nu mananci alimente produse de animale...Succes! Fundoi?puppy dog eyes

| bony a răspuns:

Ananas merge,cartofi (prajiti in ulei nu untura),branza nu merge. poti manca supa cu fidea, pate.,,, etc

| nicole_2011 a răspuns:

happy Branza? cum adica, branza nu e de post! restul da

| Andra111 a răspuns:

Branza nu este de post...dar ai putea sa iei niste legume sau fructe... poti sa iti faci supa de legume, dar daca tii post nici nu ar trebui sa mananci foarte mult ba chiar cat de putin pentru ca postul nu tine cont doar de faptul ca nu mananci produse date de animale

| Emia9834 a răspuns:

Pai branza nu e de post decat daca e de soia. si in rest mananci paste, fasole, pastai, urzici, mazare... fara carne, lapte, oua. funda?

| BonneLess a răspuns:

-ananasul este f bun si de post
-cartofii pai in niciun caz pentru ca sun facuti cu ulei si toate alea
-branza este lactat si lactatele nu sunt de post big grin

| SAWdoarSAW a răspuns:

Ananasul la cutie, cartofii pai astea sunt de post, dar branza nu este! eu iti recamand la micul dejun paine cu dulceata si cu ceai
sper ca te-am ajutathappy

| Anna_9057 a răspuns:

Brânza nu e de post fiindcä e fäcutä din lapte!
Poti sa-ti mai iei: rosii, peste, ciuperci, fasole,(legume, fructe)!

| andreea_8265 a răspuns:

Pai ananasul e de post pentru ca e din gama fructelor, cartofi prajiti sunt legume deci sunt de post iar branza provine de la un animal deci nu e de post...iar de post ai mai putea cumpara fructe si legume sa-ti faci salate big grinbig grin:d