Întrebare recomandată | mg112mada a întrebat:

Vreau si eu o reteta de turta dulce de casa pentru incepatori, adica sa nu fie foarte grea...Aaa, si daca ar fi de post ar fi si mai bine.Ms!

Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

Ingrediente:

* 500 gr zahar,
* 500 ml cu apa,
* 2 pliculete praf de copt,
* 1 lingurita scortisoara,
* 1/2 lingurita praf cuisoare,
* faina cat cuprinde pentru un aluat ceva mai gros ca cel de chec.

Preparare:

Zaharul se caramelizeaza.

Se adauga apa si se lasa pe foc pana se topeste tot caramelul.

Se lasa sa se raceasca.

Praful de copt se stinge cu putin otet si se adauga la siropul de zahar ars.

Tot in sirop se adauga si scortisoara si cuisoarele pudra.

Se adauga faina si se amesteca bine totul.

Se ia cu lingurita si se pun gramajoare in tava unsa cu margarina (ulei) si tapetata cu faina.

Lasa-ti loc intre ele pentru ca isi maresc volumul in cuptor.

Se poate face glazura de ciocolata (bineinteles ca ciocolata neagra - e de post), sau pur si simplu le puneti deasupra nuca de cocos.

| bursuc001 a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Conform Regulamentului TPU, în momentul în care copiezi un pasaj/articol de pe un site oarecare TREBUIE să INDICI şi sursa de copy & paste!
Pe viitor, te rog să faci acest lucru.

Vezi Regulamentul la linkul : http://www.tpu.ro/termeni-si-conditii

Citeşte şi : http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

SURSA de copy & paste a reţetei tale :
http://www.petitchef.ro/retete/desert/turta-dulce-de-post-fid-707076

Toate cele bune.

| FemeiaPisică a răspuns (pentru bursuc001):

Iti multumesc foarte mult! Nu stiam de aceasta regula. Multumesc!

| bursuc001 a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Cu plăcere!

NU e nici o problemă, de obicei nu prea se "insistă" pe citirea atentă a Regulamentului şi de aceea m-am gândit să-ţi spun.

Toate cele bune.

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

@ingerinfrant

Reţeta asta tot mama ta a scris-o ( în Italia )?

SURSA de copy & paste :
http://www.cofetariadeacasa.ro/......---DE-POST

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
TURTA DULCE DE POST
500g zahar, 500ml apa, 1 pliculet praf copt, 1 pliculet scortisoara,faina cat cuprinde pentru un aluat putin mai gros decat cel de chec.
Zaharul se toopeste pe foc pana se caramelizeaza de tot (se arde) se adauga apa si se lasa pe foc pana ce se topeste toata "bomboana",se lasa sa se raceasca si se adauga praful de copt stins cu putin otet, scortisoara, se amesteca apoi si cu faina pana la o consistenta mai groasa, se pune aluatul in tava se baga la cuptor, dupa ce se raceste se taia cubulete se se da prin glazura de ciocolata sau de care vrem.
Te pup!

| mg112mada explică:

M-am grabit si am dat funda, asa ca o sa dau sa dau vot celorlalti.

| superbroasca a răspuns:

Pai... ai putea incerca pe net sa scrii reteta de turta dulce zic si eu asa...laughing