| PodgoreanuErika a întrebat:

Buna ziua! Am o casa la tara, care are 3 sobe pe gaz in dormitoare, si un aragaz la bucatarie.Restul casei +mansarda nu sunt incalzite, si as vrea sa instalez o centrala termica pe gaz dar sa pastrez si sobele functionale.Este posibil? Cate guri de foc este posibil sa ai? Multumesc anticipat pentru raspuns!

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este posibil sa mai instalezi inca un foc, dar ai nevoie de un proiect si de aprobare de la furnizorul de gaz.

| sierra1 a răspuns:

Sobă de gaz funcțională in paralel cu centrală termică tot pe gaz și tot funcțională e similar cu a-ți conduce mașina ținând-o in căruță

| PodgoreanuErika explică (pentru sierra1):

Soba de gaz? Poate ai tu, ca eu am soba pe gaz… impropriu spus dar folosit uzual.Asteptam un raspuns de om serios…mistocarii de doi bani sa stea in banca lor!

| sierra1 a răspuns (pentru PodgoreanuErika):

Erika mamă, tot nu ne-ai explicat de ce conduci mașina in căruță...

| PodgoreanuErika explică (pentru sierra1):

Sa se mire cine intreaba! Vrei si tu? Ce vrei, caruta sau masina? Eu cred ca ti-ar trebui putin bun simt!

| sierra1 a răspuns (pentru PodgoreanuErika):

Wow, ti s-a cășunat pe toată lumea?

că tot (te chinui degeaba să) ne "dai" lecții de scriere, așa intre noi - că tot nu ne aude nimeni - nu mai pune virgulă inainte de conjuncție. Dacă cumva ințelegi

" PodgoreanuErika: dormitoare, si un aragaz la bucatarie.Restul casei +mansarda nu sunt incalzite, si as vrea..."

cât despre invocarea bunului simț, fă cumva intâi de toate, să demonstrezi că-l ai. Aici e un deficit!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai un instalator de gaze stie, intreaba l cauta pe google instalator gaz ca gasesti.

| relian a răspuns:

Soba de teracota si functioneaza cu gaze? Nus bune, consuma mult gaz, multa caldura se duce pe cos afara.

Gazul este bun, doar daca ai un sistem cu randament f mare, asa cum ar fi sa incalzesti direct aerul asa cum au cladirele alea mari, supermarketurile, sa ai o centrala cu randament f mare, cand pui mina la gazele arse sa iasa doar aer rece, sau f putin caldut, spre deloc.

Sint sisteme care incalzesc direct aerul din casa, pe gaz, mai bun ca asta nu vad altul, ce foloseste gaze.

Poti folosi la fel aparat de aer conditionat care fac si caldura, consuma mai putin decat soba ta de teracota, asta garantat.

Asa consum mai mic ca la sobele ce le ai, mai bune ar fi si Radiatoarele, alea cunsuma f putin curent electric, confort maxim, randament 100%.

Sa instalezi centrala pe gaz, trebuie sa pui si calorifere, apa, pompa rahaturi.
Daca nu ai tavan din beton, poti instala in pod o cutie, arzator, pe gaz, ala iti va incalzi aerul din toata casa la fel.

Chestia e ca trebuie sa te pricepi si sa poti cumpara acel aparat ce spun, se numeste Furnace in engleza, gasesti la companiile de aer conditionat.
Asta e mult mai bun decat centrala cu calorifere.Nu mai ai treaba cu apa cu calorifere, ca nu-s aerisite, stai ingheata apa bla bla.

Este o cutie, are un arzator, si un ventilator, asta e asa in mare, la un capat se leaga o cutie de tabla cu furtun ce va trage aer din casa, la capatul alantu alta cutie tot din taba la care se vor lega furtune care vor duce aerul in fiecare camera.

Furtune sunt la Dedeman, am vazut eu, pentru sistemul asta ce zic, trebuie doar sa instalezi si sa duci o teava de gaz in pod, si una de PVC afara din pod aia pe unde ies gazele arse din arzator.

Sistemul asta e mult mai bun ca cel cu calorifere, mai ales pentru cei care nu stiu sa umble la ele sa le repare, aeriseasca calorifere etc, trebuie mereu sa chemi instalatorul.

La sistemul asta care incalzeste direct aerul, vei uita ca ai ceva, singura chestie, ai in casa un termostat, de acolo reglelzi tu ce temp doresti.

Sistemul asta este centralizat, gen cum e si cel cu calorifere, adica nu poti controla tu temp in fiecare camera separat.

Asa sa controlezi temp in fiecare camera e bun aparatul ala de aer conditionat ce se monteaza pe perete, dar trebuie sa instalezi in fiecare camera cate unu, e mai mult de munca, de pret nu stiu, aia tu trebuie sa vezi.

Personal eu asa as pune aparat de aer conditionat de al ce face si caldura, in fiecare camera, la ce temp is iarna in RO acum, face fata f bine.
A doua optiune ar fi Radiator, deci nu ce stiu oamenii, de radiatoarele alea ce le bagai in priza, alea cu resistenta aia electrica, alea nu erau radiatoare erau altceva, foloseau element electric. Radiatoarul este de fapt un aparat care emite radiatii, asa cum este soarele.

Aparatele astea is mai noi, adica mai putin folosite de oameni, prt ca is mai putin cunoscute, cum am spus multi fac confuzie cu acele "radiatoare" ce le stiau ei cu acea rezistenta electrica.

Radiatorul da confortul cel mai mare dintre toate sistemele de incazire, este identic cu soarele, cand iesi iarna afara si este soare, stai in bataia soarelui si te simti minunat laughing iar in jurul tau este un aer mai racoros, confortul este maxim.

Cam la fel fctioneaza si aceste radiatoare, consuma cu pana la 40% mai putin curent electric ca cele cu acea rezistenta ce stiu oamenii.

Arata ca un tablou, sau ca un aparat de ala casic, pui in perete, tavan sau unde doresti, incalzeste prima data obiectele, nu aerul, deci cand esti in casa simti ca te incalzeste ceva, cand te bagi in pat, alea is deja calde laughing apoi de la obiecte se incalzeste si aerul, dar totodeauna exista o diferenta de temp intre obiecte si aer, cateva grade mai mjult obiectele, de acolo si confortul ala maxim.

La rezistente, calorifere, gaze, prima data se incalzeste aerul iar de la aer se incalzesc si obiectele.

Ce spui tu ca vrei, inseamna sa instalezi calorifere si in camerele unde ai soba, deci centrala va fi separata de sobe, nu are treaba una cu cealalta.
Cite guri de foc sa ai? No sa ai guri de foc, o sa ai o singura centrala, iar in fiecare camera cate 1 sau 2 calorifere, fctie de cit de mari is camerele.

Orice sistem ai folosi, la fel se calculeaza dupa suprafata ce urmeaza sa incalzesti, sau volumul de aer, mai mare, mai mica, dupa caz.

Centrala o cumperi de marimea suprafetei ce doresti sa incalzesti, asta nu-i problema, aia care vind or sa te intrebe ce suprafata are casa, lungime, latime, inaltime, apoi o sa iti recomande o centrala si un numar de calorifere cu elementi pentru fiecare camera in parte.

Cel mai bun, ar fi sa ai toate sistemele si sa le poti compara.Omu nu are cum, asta necesita bani, dar unele companii ar putea sa faca asta undeva intr-o cladire, dar nu este nimeni interesat sa faca asa ceva, pentru ca ar insemna sa elimine restul de surse, orice om ar alege pe cea mai buna si mai putin consumatoare, restul ar trebuie sa dispara, iar interesul comertului nu este in interesul cumparatorului laughing

Fa si tu un calcul, vezi care ar fi mai bine pentru situatia ta, apoi te decizi ce sa cumperi.
Este pe aici un utilizator pe numele lui de scena Cristi laughing omu a spus ca e din Timisoara, sta la casa, se incalzea cu sobe pe lemne, mai recent a elimiat acele sobe si a cumprat Radiatoare, din calculele lui spune ca iese mai ieftin decat atunci cand folosea lemne.

Chestia e ca omu cand se incalzeste cu lemne, sau gaze, face focul cand crede, cel putin la lemne face focu odata, dupa daca se raceste lasa asa laughing de acolo si ideea ca pe lemne ar iesi mai ieftin, iese, dar nu si la caldura laughing

La gaze, poti controla acea centrala mai bine, mai putin bine la sistemul cu calorifere, dar cam la fel faci, mai inchizi centrala ca prea consuma.

La curent electric, cum is radiatoarele, acolo uiti de ele si alea dau caldura tot timpul la fel, au termostat, cand vine factura o sa spui vai de tine laughing, dar asta pentru ca nu ai oprit acel radiator, te simteai bine la caldurica, dar caldura se platetste, cel putin iarna, vara e moca laughing

Dar daca ar fi sa faci comparatie, sa incalzesti aceiasi camera la fel si tot timpul, cu radiatoare iesi mai bine decat cu gaze si nu mai zic decat cu lemene.

Radiatoarele, pui temp cit doresti, pui in fiecare camera, unde nu sta nimeni nu dai drumu, ori lasi acolo o temp mai scazuta, deci controlezi atit temp cit si consumul f bine.

La fel si aparatele de aer conditionat care dau si caldura, folosesc compresorul sa faca caldura, ajutinduse de freon, deci la fel ai un consum redus, dar nu stiu intre aer conditionat si radiatoare care ar fi mai economice.

Radiatoarele is cam scumpe, dar merita, din ce am citit si auzit, deci nu din experienta.
Eu as putea sa fac experimente de astea, comparatii, dar nu am casa laughing ma refer aici unde locuiesc, asa bani sa iau aparate am, dar nu am unde le proba in conditii similare.

Treb sa ai cel puin 2 camere, la fel izolate, cu ferentre la fel de mari, asezate cam in aceiasi parte, ma refer pozitie fata de pctele cardinale, dai drumul la ambele sisteme, radiator si aer conditionat, setezi la aceiasi temp, faci asta pentru cateva zile, trebuie sa le conectezi pe fiecare la cate un contor, laughing ai avea nevoie de toate astea, apoi si dupa o zi deja, stii care ar fi mai eficient.

Dar cine sa faca asta. Daca sa zic te-ai pricepe sau ai lucra, sa instalezi tu aparate, faci proba, apoi poti spune la clienti, ce este mai economic, iar aia sa faca jobul cu tine, asa iti faci si clienti.

| PodgoreanuErika explică (pentru relian):

Apreciez raspunsul! Multumesc foarte mult!

| relian a răspuns (pentru PodgoreanuErika):

Lasa in pace pe sierra, is numa de astia "mari cunoscatori" dar numa pe net.
Cind le arati ceva, se leaga de cum scrii, cauta alte subiecte, numa sa fie tot ca ei.
A dat un raspuns ce numa el intelege cea vrut sa zica., dar cum am spus, asa e cand cauti sa arati si tu ca existi pe lumea asta, au gasit netu asta, atfel cred ca mureau de inima neagra laughing soba de gaz, caruta, paralele, el stie ce voia sa spuna.

Numa sa raspunda na putut laughing banui ca era p[rea greu, asa ca sa zic a si el ca e prezent a bagat aia cu caruta laughing

| gabicoo a răspuns:

Gură de foc=piesă de artilerie.

| PodgoreanuErika explică (pentru gabicoo):

Daca taceai…. filozof, oricum nu ajungeai! Dar macar nu-ti vedea nimeni piesa lipsa!

| sierra1 a răspuns (pentru gabicoo):

" PodgoreanuErika: Soba de gaz? Poate ai tu, ca eu am soba pe gaz"

nu știam de unde provin autorii dex-ului

| gabicoo a răspuns (pentru PodgoreanuErika):

Erika dragă. Mai pune mâna pe un dicționar. E o chestie cu coperți multe foi și litere. Și nu mușcă.

| PodgoreanuErika explică (pentru gabicoo):

Constat ca pe tine te-a muscat! Si gramatica te-a muscat! Si bunul simt te-a muscat!

| gabicoo a răspuns (pentru PodgoreanuErika):

Văd că la soba de gaz ai dres busuiocul. Ai modificat de în pe! Dar cu gura de foc cum rămâne? Caută măcar pe internet să vezi la ce se referă expresia "gură de foc", că de citit cărți, în cazul tău, nu e nevoie că prea le știi pe toate!

" Taci și lumea va spune despre tine ăsta/asta s-ar putea să fie prost/proastă. Deschie-o și nu va mai fi nici o îndoială!" Citat din Emil Condurache - istoric român. Nu are cont de TikTok!

| TheGentleman a răspuns:

Dacă stai la țară, mergi pe fotovoltaice și pompă de căldură. Acestea sunt viitorul

| PodgoreanuErika explică:

Este o casa care are 7 camere + mansarda. Exista 3 sobe de teracota, care au gaze, doar in 3 dormitoare, un aragaz in bucatarie, restul casei nefiind incalzita.As dori sa pastrez aceste sobe asa cum sunt, si in plus sa pun o centrala termica pe gaz cu care sa pot incalzi restul casei, sau cand casa nu este in totalitate locuita, sa pot folosi doar o camera, sau doua in functie de nevoie! Suntem o familie mare si uneori ne strangem 10-12 persoane, pentru o Luna -doua, dar in mod regulat traiesc in casa doar 3 persoane.