| Damian007 a întrebat:

Bună!
Cât ar costa sa faci o casa la tara ca cea de mai jos pe centrala termica proprie? Mana de lucru mai ieftina (cu ajutorul familiei).

https://www.casesigradini.ro/......r-exterior

FUNDA!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Probabil cu vreo 25.000 de euro ai reuși sa o aduci la rosu, fara compromisuri. Mai departe nu iti poate calcula nimeni, pentru ca fiecare detaliu face diferenta. Pentru ca tot ai zis de centrala, e una sa iei un cazan simplu pe lemne, altceva unul automarizat pe peleti. Caloriferele pot fi de tabla, dar pot fi di din aluminiu, dublu ca pret. Tevile pot fi de cupru si trase de un instalator, sau ppt fi din PPR, montate de tine, diferenta de cost fiind imensa. Asemenea diferente pot aparea la fiecare element, astfel ca poti avea la fel de usor un cost final de 35000 de euro sau unul de 350.000.

| Damian007 explică (pentru regis):

Mana de lucru e inclusă in cei 25000€ pentru că am uitat sa menționez faptul ca beneficiez de forță de muncă aproape gratis

| regis a răspuns (pentru Damian007):

Cei 25000 sunt o aproximare, cu manopera cu tot, pentru 200+ mp la roșu, cu totul facut la mediu. Dar si aici, ca si la finisaje, apar si extreme: o fundatie se poate sapa la 0, 5 m sau la 1, 5 m. Sau poate vrei o pivnita, sapi 2 metri, pui hidroizolatie... triplezi costul. Apoi la elevatie unii vor la nivelul solului, altii au 10-15 scari pana la parter. Zidaria poate avea 20 cm, poate avea si 60, diferenta este evidenta. Acoperisul se poate face cu tabla zicata de 10 lei mp sau cu tigla ceramica premium de 10 lei bucata... Numai coamele si tigla de capat pot costa cat un intreg acoperis low cost.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un minim de 35000 Euro la roșu. La finisaje și restul, depinde ce pui în ea, ce materiale și instalații sanitare folosești. Centrala termică nu am inclus-o.

| ancaval a răspuns:

La cât s-au scumpit produsele.....habar n-am, poate vorbești cu un agent de vânzări, să mai facă reducere.
Să fie până în 30.000 de euro fără firmă? Depinde și proiectul cât îl faci de mare.