| lutza a întrebat:

am si eu o intrebare. nu ma prea pricep la carnea de porc si vita, stiu ca trebuie sa fie rosie si in nici un caz maro, insa ceea ce tine de miros, nu stiu nimic. Mi s-a intamplat sa cumpar des carne, si de tot atatea ori sa o arunc. Cumparam de la Hale (stau in Ploiesti) dar m-am invatat minte de acum incolo. Nu am mai cumparat carne demult tocmai din frica sa nu o cumpar stricata. Ieri am cumparat de la Carefour, cu data expirarii 19.04, amabalata, am venit acasa am desfacut-o si surpriza, dadea un miros dulciu. Mi s-a mai spus ca asa miroase carnea "incinsa", mai pot face ceva din ea sau e buna de aruncat?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Carnea de porc este rosie, daca te-ai taiat vreodata la deget si ai vazut ce culoare ai sub piele, ei bine, exact culoarea aceea rosie o are si carnea de porc. Carnea de vita e un pic mai deschisa la culoare, un roziu. Carnea maro este veche, poate nu stricata neaparat, dar in orice caz, deshidratata. Mirosul este unul dulciu, carnea in sine e dulceaga (locuiesc la tara si crede-ma, mai proaspat decat mine nu mananca nimeni) si sa nu mai vorbim de potentiatorii de aroma, antioxidantii si colorantii aditivati, care ii dau un gust delicios.
Carnea pe care o cumperi tu, de la Carrefour sau alte magazine, e destul de veche. Chiar daca nu se strica (are aditivi, cum spuneam), ar trebui sa devina maronie pentru ca oxideaza. Dar asta nu se intampla, sigur, datorita colorantului carmin, betacaroten, etc. Carnea din hale este mult mai proaspata si trebuie vanduta rapid, inainte sa devina maronie, pentru ca aspectul vinde marfa.
Daca incepe sa miroase urat, atunci trebuie aruncata, daca miroase dulciu, asa miroase ea sau condimentele/aditivii. Cumpara o bucatica de costita proaspata, aia sigur nu are aditivi, si vezi cum miroase, ca sa stii pe viitor.
Apropo, carnea de cal e de un rosu-violet.happy

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă are un miros "dulciu", atunci este BUNĂ şi o poţi folosi!
Oricum, eu NU am păţit niciodată să cumpăr ( sau măcar să văd ) carne alterată de la Carrefour.

Atunci când este stricată, carnea are un miros urât/deranjant.

Toate cele bune.

| ConstantinGDaniel a răspuns:

Daca carnea este rosie este posibil sa fie de cal. Daca scoate un miros urat este expirata!