| GolDracu a întrebat:

Buna ziua! Am un expresor tchibo cafissimo 1250w care nu mai face cafea medie cum facea inainte, acum ori ca o faci scurta ori ca o faci medie sunt la fel, i-am facut decalcifiere aseara si acum nu stiu cum sa o repar sa fie ca inainte.Multumesc

Răspuns Câştigător
| IceRope a răspuns:

Probabil că boilerul și pompa au depuneri serioase de calcar, iar substanța folosită nu este destul de puternică pentru al dizolva doar prin trecerea acesteia prin ele. Pe vremuri făceam service pentru Dallmayr și refuzam orice reparație a aparatelor de genul ăsta. Piesele sunt toate capsulate, nu le poți dezasambla pentru o curățare adecvată (piese puse în baie de acid, nu cu oțet sau alte tâmpenii) și îți faci de lucru degeaba. Aparatul este ieftin și nu merită nervii făcuți. Te sfătuiesc prietenește să cumperi altul.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Expresorul se curata cel mai bine cu otet.
1. In rezervorul de apa pui jumatate apa si jumatate otet alimentar (9%), iar in filtrul spalat NU PUI CAFEA.
2. Dai drumul la expresor, sa curga prin el apa cu otet incalzit, pana ce se goleste rezervorul.
3. Apa adunata intr-un pahar/vas o golesti la chiuveta.
Fazele de mai sus (1-3) le repeti de 2-3 ori, pana ce apa cursa e complet limpede si curge normal.