| Jigokunokishi a întrebat:

Intrebarea mea este:
Otetul din cidru de mere e tot una cu otetul de mere ce il gasim la mai toate alimentarele sau e ceva mai special? E ceva ce sa gaseste rar, ceva scump sau? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Da, oțetul de cidru de mere (Apple cider vinegar) e oțetul de mere din magazin. Sucul de mere fermentat (un fel de vin de mere) se numește cidru. Din cidrul ăsta se face oțetul de mere, la fel cum oțetul clasic se face din vin de struguri.
Oțetul nu conține alcool, gradele acelea de pe sticlă se referă la aciditate. Alcoolul dispare în urma procesului de fermentare a vinului/ cidrului.
Un oțet de mere de calitate este nepasteurizat și 100% natural. Eu folosesc de la Solaris și sunt mulțumită. E 3-4 lei o sticluță. Totuși, sunt convinsă că există și mai bune de atât. Aș căuta pe viitor un oțet de mere de la un producător local sau de la cineva de la țară.

1 răspuns: