| Denis67 a întrebat:

Salutare!
A încercat cineva oțetul din cidru de mere pentru a mai arde grăsimile și a slabi?
Dacă da, a funcționat pentru voi?
As vrea sa știu experienta personala!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Otetul (de struguri, mere sau altte fructe) ajuta la digestie.
Totodata, daca pui otet in ciorba /supa, atunci iti face pofta sa mai mananci inca o farfurie.
Cu lichide multe in stomac, vei avea mai repede senzaia de saturare, ei manca mai putin felul 2, iar otetul va ajuta la digstia mancarii.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, ajuta, vorbesc din propria-mi experinta.
Dimineata pe stomacul gol 1 lingura de otet de mere, pusa intr-un pahar de 50 ml de apa, se bea. Imediat mai bea inca 50ml de apa ca sa se duca urmele de otet si sa nu-ti afecteze smaltul dintilor. Se poate servii micul dejun dupa min 30 minute.

| Denis67 explică (pentru Violleta2022):

Și ajuta intr-adevar și la arderea grăsimii din jurul burții?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Denis67):

Ajuta la arderea grasimilor de peste tot, nu doar de la burta.

| Denis67 explică (pentru Violleta2022):

Suuper, este ok sa îl consumi și dacă faci antrenament intens, de ex piept?

| Mosotti a răspuns:

Grasimile se ard doar prin consum mai mare de energie, otetul nu face asta la nimeni.
Ca sa slabesti trebuie sa mananci mai putin, altfel nu merge. Si sa faci miscare eventual dar nu neaparat.

| NLS a răspuns:

Stii ce spun expertii?
Otetul de mere (sau din cidru) ajuta mult daca il prepari singur, si daca cel mai apropiat mar se afla la 10km.
laughing

Mai in serios acum, otetul de mere ajuta, preparat cu apa si foarte putina miere, INSA totodata are tendinta sa creeze pofta de mancare, asa ca trebuie sa ai grija la restul alimentatiei.

DACA ai vointa sa urmezi un regim cu deficit caloric, vei slabi.
Altfel vei stagna sau vei lua in continuare in greutate.
Nu trebuie sa stai sa calculezi sa iti faci zeci si sute de planificari.
Trebuie doar sa iti activezi vointa, sa respecti cele 3 mese principale, sa nu te trezesti tocmai satul sau cu stomacul plin de la masa, sa nu mananci dupa ora 19.00, sa renunti de tot la carne grasa si grasmi, zahar si dulciuri, si la cartofi, paste fainoase, paine (daca nu poti de tot, macar redu cantitatea).
EVITA prajelile, uleiul prajit...
Imbratiseaza in schimb legumele crude si fierte, si... merele, citricele.

CEL MAI MULT AJUTA SPORTUL: jogging, inot, tenis de camp, banda de alergat, abdomene, sau alte exercitii in functie de zona in care doresti sa slabesti
(daca doresti sa dai jos de pe coapse si fund, urca foarte multi trepti, sau daca nu ai la dispozitie asa ceva, cauta o lada de bere zdravana, sau o cutie de lemn).

| haileewatson a răspuns:

Slabitul se face doar prin deficit caloric si sport. Restul sunt baliverne