Întrebare recomandată | UmbraDeVulpe a întrebat:

Ca sa nu se faca transfer de culoare de pe o haina la alta atunci cand stau la inmuiat in lighean ce trebuie facut?

18 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Foloseste otet pentru clatire.Trebuie sa torni un capacel sau doua in apa din lighean.Nu, nu miroase urat. Daca torni jumate de sticla, atunci da, vor mirosi toate a salata.
Acesta fixeaza culoarea din haine si elimina stratul de detergent care ramane mereu chiar si dupa clatirea finala.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Cand trebuie sa clatesti hainele dupa ce le-ai spalat, doar cu apa curata, atunci torni si putin otet din alcool(cel mai ieftin) in apa aceea.

| Hyperion7 a răspuns:

Sa speli hainele in funcție de nuanță.
Albecu albe, negre cu negre, cele cu colori deschide cu cele cu culori deschise și așa mai departe
Ori să îți iei un detergent special care nu permite acest lucru, știu că dădeau pe la tv o reclama cu un astfel de detergent.

Răspuns utilizator avertizat
| Hyperion7 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Ar merge, dar pentru orice prevenție ar fi sa nu.Acum depinde și de material, unele haine negre se decolorează și intră în țesătura celorlalte.
Cel mai bine ar fi sa iei un detergent special pentru asta și stai fara stres cum ar fi asta

https://adison.ro/? route=product/product&product_id=2025&gclid=CjwKCAjwxOymBhAFEiwAnodBLIy40TUhrypzGJkRAbHrDeP8mY4yzh3vMcnkqJV2tDVonSrX1igWARoCG-wQAvD_BwE

Răspuns utilizator avertizat
| Hyperion7 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu am testat personal,însă e bine totuși să le speli pe cele deschise, cu cele deschide și cele închise cu cele închise, iar daca e eficient, poți încerca și cum spui tu, sa vezi ce iese.
Multa bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| Hyperion7 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Înțeleg
Atunci prima metoda este sfântă, chit că speli mai multe ture de haine, dar așa ai garanția că își păstrează culorile

Răspuns utilizator avertizat
| Hyperion7 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Poți și așa, nu exista o alta regula, decât cea a culorilor, sa nu pui diferite nuanțe și să le amesteci, in rest poți să le speli cum dorești.

Răspuns utilizator avertizat
| Hyperion7 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Maaan,te complici prea mult crying
Speli albiturile cu albiturile
Negrele cu cele negre
Iar cele colorate, de preferat cu altele de aceeași culoare.
Adică dacă le speli la lighean, nu ar avea treabă daca speli blugi cu o pereche de pantofi albaștri, de exemplu
Chestia e că la mașină se amesteca culorile pentru că hainele iau contact, dar în ceea ce privește spălatul manual...nu ar trebui sa existe mari probleme in ceea ce privește distribuție culorilor între țesături.

| sammie a răspuns:

Sa le speli in ligheane diferite.

| Ree07189 a răspuns:

Încerca șervețele transfer culoare