| Lupică27 a întrebat:

Capu' sus golanilor, ce mai faceti? Toate acceptabile? Eu sper ca da.
Iata ce problema am, am facut pe grill de fonta o friptura azi si am pus untura de porc in loc de ulei si la un moment dat mi-a sărit pe nădragi, cu ce se ia ca vad ca a ramas patat? Am mai patat asa o pereche si nu s-a mai luat.

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu stiu din ce sunt facuti nadragii tai, insa iti raspund, te anunt ca la acest raspuns folosesc si eu metoda "chatGpt-ista" neprobata cum multi aici, raspuns de tip copy-paste :

"Un alt truc genial prin care poți scoate petele de grăsime de pe haine este să freci petele cu pastă de dinți sau o pastă făcută dintr-o lingură de sare, patru linguri de amoniac și un strop de apă. Rezultatele se vor vedea imediat, iar hainele tale vor arăta impecabil, ca nou-nouțe"

am mai gasit un articol : https://www.bontis.ro/blog/consiliere/cum-indepartam-grasimea-de-pe-haine

| Lupică27 explică (pentru Simpatic):

Blugi mestere, blugi. Cum zicea bunicul meu ''glugi''.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pai cand s-a intamplat evenimentul?
cu cat o pata este mai proaspata, cu atat ai sanse sa asa mai usor. Pune sare pe pata ca sa absorba cat mai multa grasime. Apoi scutura sarea umezeste pata si pune putin detergent de vase si freaca usor, apoi clateste cu apa calduta, Eventual repeta. Daca vezi cu merge incearaca cu solutii speciale pentru pete(nufar pentru pete)
Se prea poate ca pata sa ramna fixata, si chiar daca se duce putin tot se mai vede.
Asa am patit cu cateva tricori la care chiar tineam.Mai mereu uitsa imi pun sort.

| Lupică27 explică (pentru Fatamuntilor):

Acu mi-a picat glicerina, aia pateaza?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Lupică27):

Nu stiu!
eu zic sa gatesti in costumul lui Adam! eventual un sortulet.

| NLS a răspuns:

Si uleiul ar fi sarit la fel, probabil carnea nu a fost scursa bine.

Foloseste solutie de vase, PUR, Fairy, Axion, sau ce ai.
Pune vreo 10-15 picaturi pe pata, lasa putin sa actioneze (pana la 10-15 min), apoi freaca bine zona si clateste.
Dupa care mai repeti o data.

Daca solutia de spalat vase nu reuseste sa anihileze petele de grasime, atunci nimic gasibil usor in comert nu poate.

| siriusblack98 a răspuns:

Deci eu n-am idee cu ce se ia dar te rog daca incerci vreo metoda si merge, zi-mi si mie ca si eu am distrus cateva haine in felul asta.

| Lupică27 explică (pentru siriusblack98):

Am pus detergent de vase si putina apa pe pete si am lasat asa...nu stiu daca o sa iasa, ca nu bag azi la spalat.

| Lupică27 explică:

Ce-ai frste ce-ti veni?

| Lidia09 a răspuns:

Îți spun cum scot eu petele că mereu pe undeva mă pătez?
Pun pe locul unde se află pata o linguriță de sodă de mâncare o linguriță de oțet de mere și alcool etilic de 70% sau peroxid de hidrogen și face reacție după care freci bine locul cu o perie de dinți sau în mâini și după speli haina și gata! Dacă din prima nu a ieșit de tot mai încearcă o dată

| Lupică27 explică (pentru Lidia09):

Bine, multumesc. Deja am dat cu un detergent de vase si apa.