Întrebare recomandată | anonimul0724 a întrebat:

Care e diferenta dintre pâinea intermediară cu faina neagră și alba de grâu de cea integrală?
E vreo diferenta
Dau funda

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar trebui să fie.
Făina integrală ar trebui să conțină toate componentele bobului de grâu, așa cum a ieșit ele din moară,. fără cernere.
Făina albă este fracțiune din care s-au separat tărâțele în diverse proporții astfel este una foarte albă cu trei nule etc.
Când eram eu copil și pâinea era pe cartelă, statul ne vindea pâine neagră, care încludea și tărâțele. Astfel in gramajul raționat intrau tărâțele într-un procent mai mare decât în făina integrală de azi. Avea un gust deosebit pe care nu îl mai regăsesc azi. Uneori pâinea neagră de azi e aproap albă.
Așa că nu aș putea spune cu precizie diferența pe care o cauți.
Sunt sortimente de pâine mai scumpe, învelite în hârtie pe care scrie compoziția exactă.

3 răspunsuri:
| DevilRock a răspuns:

De obicei persoanele care vor să slăbească mănâncă pâine neagră.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru DevilRock):

Care îngrașă la feș de bine ca și pâinea albă că are ca același număr de calorii

| socipath63092 a răspuns:

Sunt foarte diferite