| mihaidobre a întrebat:

Care e diferenta dintre sucul de mere si cidru? Exista vreo diferenta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cidrul se obtine prin fermentarea merelor si are un continut ridicat de alcool. Sucul de mere se face din mere proaspete (uneori se folosesc conservanti) pentru a preveni fermentarea si, prin urmare, nu contine alcool.

7 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Cidrul e alcolizat *adica asa zisul vin de mere. Dar avand in vedere ca vinul e doar din struguri, toate celelalte bauturi fermentate din fructe sunt numite cidru.

mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Sucul de cidru este suc de mere cu condimente (cuisoare, scortisoara...)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic, sunt acelasi lucru : suc de mere. Numai ca ce stim noi a fi suc de mere e varianta procesata si mai dulce, iar cidrul e varianta nefiltrata si mai acrisoara a sucului, care nici nu se conserva.

| serban a răspuns:

In Statele Unite si in Canada, termenul de cidru (cider) este intr-adevar folosit pentru sucul de mere (nealcoolic), iar pentru varianta alcoolizata este folosit termenul "hard cider".
Deci in functie de tara in care te afli, te poti urca sau nu la volan dupa ce ai baut cidru;-)

| vladgidea a răspuns:

Pai bineinteles... Diferenta e notabila. Sau cel putin asa mi
se pare... Unul are gust de mar si celalalt... intelegi tu.winking

| cezar_trotski a răspuns:

Sucul de mere e dulce, cidrul e fermentat.

| alinuta a răspuns:

In UK si Australia, sucul e "juice"-ul de mere (suc proaspat, dulce), iar cidrul e acea bautura acrisoara, fermentata si slab alcoolizata.