| anonim_4396 a întrebat:

Care e echivalentul romanesc al  cottage cheese?

3 răspunsuri:
| Lory_2572 a răspuns:

Un fel de perle de branza cu smantana

| sese a răspuns:

Este o branza obtinuta artizanal sau industrial, are o textura moale si se foloseste in special la tartine. Gustul ei este untos, usor picant si se prepara din crema de lapte de vaca. Are un continut de grasimi de 45-65%. Nu necesita perioada de maturare si merge foarte bine cu vin Pinot Noir.
google sa traiasca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Branza granulata cu smantana.se mananca cu mamaliga, se foloseste in placinta, se amesteca cu ce vrei tu.cu 1%. 3% sau 5% grasime, cea mai buna este cea de la tnuva