Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Care este cea mai buna reteta de zacusca pe care o cunoasteti?

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cea mai buna zacusca este cea care o fac cu: vinete coapte, ardei grasi copti, multa ceapa tocata, rosii tocate, ulei si condimente si foi de dafin, gatite la cuptor pentru 3-4 ceasuri.

Optional se pot adauga si ciuperci, dar noi preferam fara ciuperci.

| Fatamuntilor a răspuns:

Saptamana trecuta am executat o zacusca super rapida
Ma incurca in frigider niste ardei kapia care strigau sa ii gatesc, Am incins o tigaie si -am copt.Intre timp am tocat 3 cepe medii, le-am calit.Ardei i-am curat si taiat fasii.Am pus un pachet de vinete tocate congelate si ardeii, precum si-o cutie de rosii tocate.Totul a durat cam o ora, am avut grija sa mestec mereu in mancare
Dar la fel de buna poate fi si cu galbiori sau hribi(sunt mai greu de gasit acum)
Am auzit (si gustat) de zacusta de peste. Bunicica
Sau de fasole
Tootul depinde de gusturi.Cea mai comuna este cea de vinete.

| J0B0MAT a răspuns:

Cea pe care o face mama.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu cred că există vreo zacusca rea, deci toate sunt bune, doar că cea mai buna e o chestie ce tine de subiectivism

| ReddY25 a răspuns:

Aia de casă, făcută 100% natural, nu cumpărată

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://adevarul.ro/......96404.html si asta cred ca e destul de buna. N-am mai vazut pe nimeni sa puna rosii toti pun bulion. Voi ce puneti?

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Sos de rosii facut tot in casa. Bulionul e un mare NU.

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Și bulionul făcut de casa tot mare nu e?

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

Pai e vorba cam de acelasi lucru, nu chestii diferite.Dar eu zic bulion doar la cel din conserva, din comert.Cred ca trebuia sa specific.

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Aaaa,credeam că bulionul in generalbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Are ceva daca pui doar rosii?

| Dragobeta a răspuns:

Wow! Aia facuta de mine.
Nu ma laud eu, au laudat-o (spre surprinderea mea) gospodine cu vechime.
Vinete coapte, gogosari copti. Ca sa poata fi curatati de coaja. Unii prajesc gogosarii/ardeii in ulei. Nu e bine. Pentru ca e prea mult ulei si pentru ca nu cade coaja. Aia va avea o consistenta neplacuta dar da si arsuri. Tocat totul.
Ceapa cat iti place. Eu nu pun si tot le place. Nu pun pentru regimul meu. Rosiile, curatate de coaja si de preferat fierte inainte. Poti pune si bulion sau suc de rosii din anul anterior.
Amesteci totul, pui sare, putin ulei (altele pun cu kg si iese prea grasa) si fierbi ca sa se lege si sa se intrepatrunde aromele.

Asta e reteta clasica.
Dar se mai face zacusca cu bureti de padure. Ciupercile din comert nu sunt bune. Se mai face cu boabe de fasole verde. Si alte variante.

| Mihaita32 a răspuns:

Eu stiu de o zacusca a la Barcelona :)
O gasesti pe net.

Ideea e sa nu prajesti nimic.
Totul e fiert, ca sa nu ai arsuri la stomac.
https://www.qgasesc.com/reteta/zacusca-a-la-barcelona93.php

| anonim_4396 explică (pentru Mihaita32):

Si e buna?