| lovitacufurca a întrebat:

Vreau o reteta buna de zacusca si de bulionwinking mersi

funda si vot

Răspuns Câştigător
| faramatania a răspuns:

Zacusca
Ingrediente
Mod de preparare
Ingrediente:
10 vinete
10 ardei capia
1.5 kg ceapă
500 ml ulei
5 - 6 căţei de usturoi
2 litri de suc de rosii
Piper boabe, sare dupa gust şi 2/3 foi de dafin

Pregatirea:
Vinetele şi ardei se spală şi se coc. După ce s-au copt, vinetele se curata de coajă si se asează pe un tocator inclinat, la scurs, vreo 2 ore.
Ardeii copţi, se curăţă de coajă, se scot seminţele şi se taie in bucăţi. Ceapa se curăţă, se toacă mărunt şi se căleşte în ulei. Când ceapa incepe să prindă culoare adăugaţi cătei de usturoi tocaţi mărunt si sucul de rosii si se lasă să fiarbă vreo 5 minute.
Se adaugă ardeii, vinetele tocate ca la salata, sare, piper după gust si foile de dafin, şi se fierb in continuare aproximativ o oră, amestecând des ca să nu se lipească de fundul cratiţei. Apoi, zacusca se baga la cuptor aproximativ jumătate de ora ca sa scadă. Cand este gata se scoate din cuptor si se lasa putin deoparte pana încâlziti in cuptor borcanele.
Compoziţia fierbinte se toarnă în borcane care au fost înfierbântate prealabil în cuptor. Borcanele se umplu pana la 2 cm sub gură, se sterg la exterior. Puneti capace sau acoperiti gura borcanelor cu celofan legat cu ata. Borcanele se dau deoparte si trebuie acoperite cu o patura groasă pana se racesc.

Bulion
10 kg de rosii
- o legatura de telina
- o legatura de patrunjel
-sare după gust
-zahăr
-1 ling. praf conservant
Este cel mai bine sa alegi rosiile foarte coapte si care nu sunt foarte mari, pentru a nu avea foarte multe seminte. Speli bine rosiile, le tai in sferturi si le dai de cateva ori prin masina de tocat speciala, cea cu separator pentru coji si samburi. Sucul obtinut prin macinarea rosiilor il pui la fiert intr-o oala emailata, cu peretii grosi. Pnetru a te asigura ca bulionul fierba la foc mic, aseaza oala pe o plita, nu direct pe flacara aragazului.

Amesteca sucul cateva ore bune, 3-4 ore, la foc foarte mic, pana scade aproximativ un sfert din cantitate si capata consistenta. Poti fierbe bulionul si mai mult, daca il vrei mai gros. Spre final se adaugă sarea, zahărul.Se mai dă în căteva clocote. Impreuna cu bulionul, fierbe si verdeata, legata cu o sfoara, doar pentru gust, pentru ca le vei indeparta inainte de a turna bulionul in sticle.La sfârşit se adaugă şi conservantul.

Toarna bulionul fierbinte in sticlele sterilizate in prealabil si aseaza-le pe lame de cutit, pentru a nu se sparge. Inchizi sticlele si le lasi peste noapte in paturi, pana se racesc complet.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Chiar dacă ai primit un răspuns privind zacusca, te rog să te uiți și la rețeta asta, iese o zacuscă deosebit de bună! http://zinnaida.ro/2011/09/19/zacusca-retete-culinare/

| MeOana a răspuns:

BULION : dai rosiile pe masina de tocat, dupa aceea le pui la fier si in timp ce fierb rosiile fierb pui sare ( dupa gust iar rosii nu stiu cate sa pui fiindca depinde de cantitate dar te orientezi tuwinking ). gata reteta happy!
zacusca :coci ardeiul rosu, calesti ceapa, coci vinete si le cureti, le dai pe masina de tocat, pui piper sare pasta de tomate si ulei dupa gust si le pui la fiert impreuna cu ingredientele de mai sus. amesteci intruna pana se ridica uleiul deasupra. POFTA BUNA!

| diamantany a răspuns:

Ceau sa incepem cu zacusca iti trebuie 5 kg vinete 5 kg ardei gogosari, 1 kg ceapa, 1 kg ciuperci, si aproape 1 litru de ulei, jumate litru de bulion si conservant jumate de plic. vinetele de coci la gratar sau pe o tabla pe aragaz ardei la fel le toci si ceapa il cureti si pui intr-o oala mare si pui si vinetele si ardei si ciupercile curatate ci taiate feli si pui sare si pui ulei si pui la fiert cand deja incepe sa clocoteasca pui conservant si mai lasi dar sa amesteci mai mereusi pui in borcane dar sa fie bine stranse capacele si fierbinte sa le pui in borcane si pui intre paturi pana a doua zi. deja ma gandesc ce buna e ma duc sa desfac un borcan din camara ca mi-ai facut pofta. bun sa incepem cu bulion rosii iti trebuie frumoase si din alea carnoase si zamoase le speli si le storci cu starcator de rosii si il pui la fiert cu 2 ardei o legatura de patrunje, frunze de telina, sare si un pic de zahar.Cand a fiert spuma de pe ea si sa evaporat si a mai scazut atunci pui conservant putin dar sa nu pui mult ca o sa te usture in gat mai lasi sa fierba si pui in sticle fierbinte si la fiecare sticla care e plin cu bulion pui o picatura de ulei ca sa nu se mucegaiasca deasupra si inchiz bine si pui intre paturi pana a doua zi succes