| anonim_4396 a întrebat:

Care este cel mai scump fruct din lume?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Cred ca astea:

7. Pepene rosu Densuke - 6.100 de dolari. In Japonia pepenii sunt considerati fructe rare. Densuke creste doar in nordul Japoniei, in insula Hokkaido si sunt in special daruiti datorita valorii ascunse dupa coaja. Pepenii Densuke sunt negri, mai dulci si cu o coaja un pic mai tare (conform unei asociatii de agricultura). Pretul lor se justifica si pentru ca anual la recoltare se strang in jur de 10.000 de astfel de pepeni, desi exista statistici cu o recolta anuala de 650 de pepeni.

8. Pepene galben Yubari: 23.900 de dolari – Cultivati in regiunea Yubari din Japonia, cunoscuta pentru solurile fertile vulcanice, acesti pepeni galbeni sunt considerati cele mai dulci si cele mai zemoase astfel de fructe. Pepenii Yubari sunt culesi manual si trimisi la o asociatie japoneza de agricultura pentru a primi note si abia apoi pot fi trimisi spre vanzare. In 2008, doi astfel de pepeni au fost vanduti pentru 23.900 de dolari.

12 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Un ciorchine de struguri a devenit cel mai scump fruct din lume. Crește pe meleagurile Japoniei, i se spune Ruby Roman, iar un ciorchine a fost vândut pentru 6.400 de dolari.

Citeste mai mult aici: http://www.evz.ro/......53499.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pepene rosu Densuke.

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Depinde unde este vandut fiecare fruct si cat de rar se gaseste in acele zone.

| Lisa01 a răspuns:

Pruna.iese un rachiu extraordinar.

| Elena_Maria_Dragan_1992 a răspuns:

Aha laughing) fructul tineretii..vad ca nu sil permite nimeni

| bilopart a răspuns:

Poftele trupesti!

| Blink182 a răspuns:

Un anumit tip de struguri :-? Detalii: http://www.evz.ro/......53499.html

| muhammad a răspuns:

Ananasul sau fructe exotice

| AllyNa12 a răspuns:

Un ciorchine de struguri a devenit cel mai scump fruct din lume. i se spune Ruby Roman, iar un ciorchine a fost vândut pentru 6.400 de dolari.
Funda? :*