| yournameplease a întrebat:

Care este ciorba voastra preferata? Funda pentru cea mai buna reteta.

2 răspunsuri:
| CARMENCITA a răspuns:

Ciorba de loboda.Se spala loboda,ceapa verde,leusteanul, se curata doi morcovi, o telina mica.Se taie ceapa, se rad morcovii si telina pe razatoare.Se pune putin ulei intr-o oala,se pun legumele,eu pun si loboda la calit taiate frunzele in doua sau intregi,se pune o mana de orez spalat sau daca nu-ti place orezul poti sa nu pui nimic sau pui doi cartofi taiati cuburi,se pune capacul,se amesteca,se lasa putin la calit,se pune apa,se lasa sa fiarba la foc mic,se bate un ou si se pune daca vrei,sare, se pune bors sau suc de la lamaie, se pune leustean tocat.Eu fac simpla sau cu orez.Imi place si ciorba de perisoare sau din piept de vaca si cea de pui si mai nou doar din legume.Ciorba de legume.Se spala,se taie legumele ceapa alba sau verde,un ardei,morcovi,telina,un dovlecel,se calesc in putin ulei se pune apa,doua rosii,sare,se acreste cu bors,lamaie. Daca faci cu carne nu mai calesti legumele,nu pui ulei, se pune carnea la fiert, dupa ce aproape a fiert pui legumele.

| amalia_5470 a răspuns:

CIORBA DE PUI A LA GREC tongueentru 10 portii:
1 kg pui,
2, 5 I apa,
200 g morcovi,
200 g albitura,
100 g telina,
200 g ceapa,
100 g orez,
250 g smantana,
50 g faina,
3 oua,
100 ml ulei,
5 g sare de lamaie,
otet,
50 g patrunjel,
50 g marar,
sare.

Mod de preparare:
Zarzavaturile se curata, se spala, se taie cuburi si se inabusa in ulei cu adaos de apa. Ceapa se curata, se spala, se taie marunt si se pune la fiert in apa cu sare, se adauga zarzavatul inabusit si puiul care a fost trecut prin flacara si spalat.

In timpul fierberii se spumeaza. Orezul se curata de corpuri straine, se spala, se scurge si se pune la fiert separat. Dupa ce a fiert, pasarea se scoate, se dezoseaza si se taie carnea cuburi, timp in care se adauga in supa orezul fiert si apoi carnea.

Se pregateste sosul pentru dres din galbenusurile batute bine, smintina frecata si faina cu adaos de zeama de la ciorba.

Se amesteca bine compozitia si se adauga in vasul cu ciorba, continuindu-se inca 5 minute fierberea. Se potriveste gustul cu sare si sare de lamiie dizolvata. Se serveste cu verdeata taiata marunt.