| Gustos.ro a întrebat:

Care e reteta voastra preferata de post?

Răspuns Câştigător
| sidy a răspuns:

Cel mai mult, in post, prefer ciupercile si fasolea uscata...
Ciorba de ciuperci Pleurotus, este preferata mea :
Ingrediente
500 g ciuperci Pleurotus
2 morcovi
2 patrunjei
1 ceapa
5-6 catei de usturoi
patrunjel verde tocat.
Se curata zarzavatul si se calesc putin morcovii cu ceapa taiata solzisori. Se adauga celalalt zarzavat taiat rondele, apa necesara, sare, piper si se lasa sa fiarba.
Cind sunt fierte legumele de jumatate, se adauga ciupercile taiate fasii subtiri si se lasa sa fiarba si acestea. La sfarsit se adauga usturoiul pisat si patrunjelul verde tocat, deasupra.

17 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Ciuperci cu sos de ceapa.
Ingrediente:
500 g ciuperci
200 ml ulei
400 g ceapa
100 g bulion
100 ml vin alb
1 foaie dafin 1 legatura verdeata
sare si piper dupa gust.
Mod de preparare:
Ciupercile spala-te bine in apa rece si taiate felii se pun intr-un vas acoperit la foc potrivit;
Ceapa se caleste, se amesteca cu ciupercile si se stinge cu bulion. Cand sunt aproape inabusite se adauga vin, sare, piper, foaia de dafin si verdeata, lasandu-se la fiert inca 15-20 de minute.
Se servesc reci, cu garnitura de orez cu unt sau cartofi natur. POFTA.

mira
| mira a răspuns:

Placinta cu ciuperci.Se prepara cu foi cumparate si umplutura de ceapa si ciuperci calite,, amidon, marar, piper. Mira

cristian
| cristian a răspuns:

Bors cu fasole si urzici.
Bors cu cartofi.
Pilaf cu urzici.
Mancare de spanac.

| Delia 75 a răspuns:

Tocanita de cartofi cu masline.

Uite cum se prepara:

1kg cartofi
1 ceapa mare
cam30 de masline
sare
bulion
Se toaca ceapa si se caleste un pic dupa care se adauga cartofii taiati marunt si maslinele crestate.Se adauga sare dupa gust.
Se fierb la foc mic-mediu iar la final se pun cam 2 linguri de bulion.

| cely a răspuns:

Salata de fasole alba cu ceapa marinata si maioneza

| cely a răspuns:

Salata de fasolecu ceapa si maioneza

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Orice face mama, dar acasa la mine nu tin post.

| dorina a răspuns:

Cartofi taranesti
Bors de sfecla
Paste cu busuioc

| cornelia_7230 a răspuns:

Piureul de legume este, printre altele, o reteta usoara si gustoasa. Este vorba de legume fierte ca pentru salata boeuf, numai ca, dupa fierbere, toate se paseaza si se amesteca cu ulei, sare si putina zeama de lamiie.
Desertul il fac din paste fierte si amestecate cu cacao, zahar, miez de nuca si scortisoara sau esenta de rom.

| gabriellas a răspuns:

Sarmale cu orez, dar sa le faca altcineva... :-)

| BluePuff_3062 a răspuns:

Prefer salata orientala.

| mary_4249 a răspuns:

Orez cu legume sau salata de vinete

| ada a răspuns:

De obicei nu prea tin post. dar daca as face-o cred ca mi-ar placea sa manac in ziua respectiva, fructe, halva(dimineata), o iahnie de fasole si slata de vinete, cu ulei bineinteles, la pranz, iar seara niste ciuperci prajite in tigaie cu putin usturoi si condimente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salata de fasole cu maioneza si ceapa

| 261966 a răspuns:

pentru post:fructe, o iahnie de fasole si slata de vinete frecate cu ulei bineinteles, ciuperci prajite in tigaie cu putin usturoi si condimente.
Sarmale cu orez, bors calugaresc cu hribi, pilaf cu ciuperci, chifle umplute cu ciuperci si legume, salata de varza cu morcov si telina, piure de cartofi cu snitel de soia, placinta cu mere, salata de conopida cu cartodi si verdeata.

| molly a răspuns:

Ciuperci cu orez si salata verde! Pofta buna happy

| littleony a răspuns:

Salata de cruditatzi tonguetongue