| MonsterBunny a întrebat:

Care este desertul vostru preferat? Cu tot cu reteta daca se poate :-)

8 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Bombonele raffaello facute in casa:
Ingrediente prajitura

un pachet de unt nesarat
500 g zahar pudra
250 g nuca de cocos
2 pliculete zahar vanilat
o cutie alune invelite in miere
Mod de preparare reteta

Untul topit se amesteca cu zaharul pudra pana la omogenizare, creandu-se astfel o spuma uniforma, apoi se vor presara cele 2 pliculete de zahar vanilat.
In compozitia destul de groasa se vor adauga 150 g nuca de cocos. Cu o lingura se va lua din compozitie si se vor forma cu mana uda bilute in jurul unei alune invelite in miere.
Fiecare biluta va fi tavalita in restul de nuca de cocos.
Se dau la rece timp de 2-3 ore.

Imi mai place si cremsnit: http://www.google.ro/......http?/url

Si prajitura diplomat: http://www.google.ro/......http?/url

| MrAngelus a răspuns:

Tiramisu cu mascarpone

Ingrediente reteta Tiramisu cu crema mascarpone:

500 g mascarpone
250 ml espresso sau cafea tare
3 linguri zahar pudra
3 oua
o lingura cacao
3 lingurite amaretto sau o lingurita esenta migdale

Modul de preparare a retetei:
Pentru a obtine aspectul atat de familiar din cofetarie, prajitura tiramisu va trebui sa incapa la fix intr-o tava. Astfel va avea sustinere laterala si vom elimina riscul curgerii cremei mascarpone. 400 g de piscoturi inseamna 48 piscoturi, din care eu am folosit fix 40 - tiramisu a fost asamblat intr-o tava cu dimensiunea 20x30 cm.

Pentru crema mascarpone folosita la tiramisu va trebui sa scoatem din timp de la frigider toate ingredientele necesare, deoarece acestea vor trebui sa fie la temperatura camerei. De asemenea, un amanunt important in prepararea retetei de tiramisu este utilizarea unei cafele foarte tari. Chiar daca unii vor considera ca este un fel de pleonasm, am intitulat aceasta reteta "Tiramisu cu mascarpone" deoarece am vazut ca pe internet exista foarte multe retete de tiramisu fara mascarpone.

Spargem cele trei oua si separam galbenusurile de albusuri. Punem galbenusurile intr-un vas, adaugam trei linguri de zahar pudra si le amestecam pana cand acestea isi schimba consistenta si culoarea. Peste compozitia obtinuta adaugam 500 g mascarpone (doua cutii) si continuam sa amestecam cu mixerul pana cand crema se leaga. In cazul in care nu avem lichior amaretto la indemana, adaugam in crema pentru tiramisu o lingurita cu esenta de migdale.

Batem spuma tare albusurile, dupa care turnam peste ele crema mascarpone si amestecam incetisor, de jos in sus, pentru a nu se lasa prea mult albusurile (este total nerecomandata utilizarea mixerului!). Apoi introducem crema pentru tiramisu in frigider si o lasam acolo pana cand terminam de pregatit primul strat de piscoturi. Trecem rapid prin cafea ambele parti ale fiecarui piscot - piscoturile pentru tiramisu nu ar trebui sa fie imbibate cu cafea, ci doar umezite putin (in caz contrar, ne vom alege cu un tiramisu "flescait").

Cafeaua pentru tiramisu trebuie sa fie neindulcita, neaparat rece si amestecata cu trei lingurite de amaretto (caz in care, evident, nu mai este necesara esenta de migdale in crema). Asezam in tava primul strat de piscoturi (acoperind cu bucatele mici spatiile goale, exact cum se vede in fotografiile retetei) peste care intindem jumatate din crema mascarpone. Asezam deasupra un al doilea strat de piscoturi si apoi peste acesta turnam restul de crema mascarpone. Prajitura tiramisu se pudreaza cu o lingura de cacao si se poate servi dupa ce a fost tinuta la frigider macar o ora. Nu este important, dar ca un mic pont: am observat ca tiramisu este mult mai aspectuos daca se pudreaza cu cacao chiar inainte de a fi servit.

Sursa: http://www.barbatlacratita.ro/2012/02/tiramisu-cu-mascarpone.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tort tiramisu:
http://www.google.ro/......http?/url

Si tort de biscuiti:
http://www.google.ro/......http?/url

| Liviucu a răspuns:

Desertul meu preferat este totodata si felul meu de mancare preferata: budinca cu branza dulce la cuptor.

Simplu de facut:
Timp de preparare:
1 ora (complexitate redusa)

Ingrediente:
400-500 gr. branza dulce
3 oua
1 pachet de paste fainoase (melcisori sau chiar spaghete)
esenta de rom
stafide
zahar dupa gust (minim. 5 linguri)
un vf. de cutit de sare
zahar vanilat

Mod de preparare:
Se pun pastele la fiert conform instructiunilor de pe pachete, apoi se scurge apa si se clatesc. Intre timp se amesteca ouale cu zaharul, zaharul vanilat, sarea si branza dulce si se omogenizeaza. Se adauga rom si stafide si totul se amesteca cu pastele scurse de apa. Intr-o forma unsa si tapetata se aseaza toata compozitia, si se introduce in cuptorul incins cca. 15 -20 minute.
Se poate servi si rece si calda.

Pofta bunaa! :*

| ir3al a răspuns:

Crema de zahar ars
(5/4)

Ingrediente:

Lapte 1 l
Oua 8
zahar 200g
zahar vanilat 1 plic
zahar pentru. tapetat 150 g

Preparare:
Se pun intr-o cratita smaltuita 150 g de zahar si se pun pe foc ( dar nu direct pe flacara ) si se amesteca cu o lingura de lemn pana se caramelizeaza. Apoi se inclina cratita dintr-o parte in alta si circular pentru a se unge cu zaharul caramelizat marginile.
Ouale cu zaharul se pun intr-un vas si se amesteca pana se obtine un continut omogen. Se subtiaza cu laptele adaugat treptat. Compozitia se adauga peste zaharul cramelizat si se da la cuptorul bine incins timp de aprox 30 min. Focul se lasa la mic pentru a nu se arde la suprafata. Daca totusi observati ca devine de o culoare mai inchisa, acoperiti cu o hartie.
Dupa ce e gata, se scoate pe un platou si se lasa la racit.
Timp Preparare: 50 '
Complexitate: redusa

este cea mai tare sau:

Tort de alune
(0/0)

Ingrediente:

BLATUL

oua 10 buc
alune 300 g
pesmet 50 g
faina 25 g
zaharpudra 300 g
zahar vanilat 2 plicuri
lamaie 100 g

CREMA

alune 100 g
zahar 150 g
cafea neagra 150 ml
unt 200 g
zahar vanilat 1 plic
coniac 50 ml
oua 2 buc

SIROPUL

zahar 125 g
+ Adauga la lista!
Preparare:
Blatul :

Galbenusurile se amesteca cu zaharul, zaharul vanilat, coaja de lamaie rasa si zeama de lamaie. Se adauga alunele prajite si apoi macinate, pesmetul si o lingura de faina. La sfarsit se incorporeaza albusurile, se toarna compozitia intr-o forma de tort unsa cu unt si se coace la un foc potrivit. Se lasa sa se raceasca, se despica in trei foi si se umple cu crema.

Crema :

Ouale se amesteca cu zaharul, zaharul vanilat, cafeaua neagra si alunele prajite si macinate, se incalzeste vasul intr-un bain-marie, pana ce compozitia se leaga. Se lasa sa se raceasca, se adauga untul si coniacul si se amesteca, pana ce se obtine o crema spumoasa.

Siropul :

Intr-un vas se adauga zaharul si apa pana e obtine un sirop. Acesta se va turna peste blat.
Mentiuni:
Se lasa la racit si se feliaza.
Timp Preparare: 2 h
Complexitate: avansata

Sau

http://www.click.ro/......65269.html

pofta buna!

| Prici a răspuns:

Ar fi...:D
1. Tiramisu (http://gourmandine.ro/retete-torturi/tiramisu/ asta-i reteta care o fac eu)
2. Pandispan (http://www.gustos.ro/retete-culinare/pandispan-11.html si eu folosesc aceasta reteta)
si cam astea ar fi:D
aaa, si Tortul de ciocolata de la Dr. Oetker desi toti zic ca este plin de E-uri este foarte bun, + ca il faci in max o ora, iese foarte mare, este ieftin si mai ai nevoie de cateva linguri de lapte si cateva oua pe langa ingredientele cu care vine
Funda? XD

| Merisorr a răspuns:

Brioşe

| DianaMi a răspuns:

Am mai multe preferate :
briose cu ciocoladat si frisca!(7)
http://www.katynel.com/briose-cu-ciocolata/
Tort:http://www.bucatarul.ro/......isine.html
Rulada(dar cum o face mama, dar e buna si asa):
http://www.gustos.ro/retete-culinare/rulada-de-cacao-cu-frisca.html