| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre tocana si tocanita? nimeni nu m-a lamurit pana acum thinking
Multumesc mult happy

Răspuns Câştigător
| Diiiiiia a răspuns:

Tocanita este o mancare cu cartofi si carne;
Si tocana este tot o mancare care se prepara din legume in cantitate mai mare, apoi se pune la borcane si se pastreaza in camara. Se serveste rece, unsa pe paine. Gospodinele o fac de obicei toamna si o consuma iarnahappy
Sper ca ai inteles ceva din ce tiam spuslaughing
Oferi funda te rog multblushingblushingblushingblushingblushingblushingblushing

3 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Tocană zic oameni normali. Tocăniţă = tocană. Oameni au tendinţa de a adăugă diminutive ciudate. De parcă ar fi o tocană mai mică, tot tocană e indiferent cum îi zici. Cum zicea cineva, de exemplu mămici, mămicile sunt mame mai mici sau cum?!

| mikka a răspuns:

Nu este nci una dar tocanita se pune in borcan si tocana o mananci din farfurie sau un bol. funda?

| delianadina a răspuns:

Nu este nici o diferenta.Tocanita este doar un diminutiv de la tocanatongue