| AlinElle89 a întrebat:

Care este mancarea voastra preferata, stiti si cum se prepara (daca vreti puteti sa o scrieti)Multumesc! pupiki

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciuperci umplute :x
http://www.culinar.ro/......i-umplute/
xoxo
by zui

14 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Fripturica la cuptor cu cartofi si rozmarin.

daniela
| daniela a răspuns:

Pai lazania - sos bechanel ( din 1/2 pachete de unt, 4 linguri de faina, 0, 5 l de supa, 1, 5 l de lapte) + carne de vita tocata condimentata si calita...

| SweetCandy a răspuns:

Cartofii prajiti
salate
pizzahappy

| remus a răspuns:

Poapricas de pui de gaina cu smintina, mamaliga si salata de rosii, castraveti, ceapa, ardei, piper, acrita cu sucul de la o lamiie

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Pui cu smantana.
Lasagna
Filette de San Pietro.
Sushi.
Springrolls.
Salata de fructe de mare...

| eek a răspuns:

Snitel de piept de pui cu iaurt naturalhappy

| optimista_5827 a răspuns:

TOCHITURA DOBROGEANA:
- 1/2 kg carne de porc taiata cubulete
- 3-4 bucati carnati afumati sau semiafumati... ii tai in bucati de 1 cm
- 1/2 kg ficatei de pui
- usturoi... vreo 3 catei big grin
-un pahar vin rosu...sau albdaca nu ai rosu thinking
-o ceapa potrivita
-o lingura mare si cu varf de pasta de tomate
- sare, piper, cimbru- dupa gust

Se calesc pe rand bucatile de carne, ficateii, carnatii. Se taie ceapa marunt si se pune la rumenit, apoi se adauga, carnea, ficateii si carnatii prajiti. Se pun condimentele... si se adauga vreo 2-3 cani de apa calda...catsa acopere continutul. Se acopera dar nu de tot si se lasa sa fiarba pana scade sosul. Gustati carnea, daca vi se pare ca e gata, adaugati vinul, usturoiul maruntit, si pasta de tomate. Se amesteca pana se dizolva pasta de tomate si se mai lasa 5 minute.
Se serveste fierbinte, cu mamaliguta vartoasa pe marginea farfuriei, sau in mijlocul farfuriei. Peste mamaliguta puneti un ou ochi si radeti branza. Sper sa va placa big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Macarea mea preferata e.(sper sa nu se mire toti) laughing ciorba de burta! si.nu prea stiu cum se prepara:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salata Boeuf big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puteti va rog sa-mi spuneti cum se prepara pizza?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mincarea mea preferata este tortul, korona, barni, brumi, rafaiel...

| Dior a răspuns:

Sti daca te duci in bulgaria o so vezi o pita foarte buna care o so vrei so cumperi.

| caramelitamia a răspuns:

Mancarea mea preferata. de fapt est un fel de desert, da nu foarte dulce, aaa, da. si nu pre cred ca o sa ramana in topul mancarurilor preferate, deoarece imi place sa caut retete bune, nu prea ''fitoase'', usoare de preparat, din carti de bucate, de pe net, sau de la tv. deci. mancarea mea preferat, am luat'o din tv, doar ca nu stiu cum se numeste, initzial am crezut ca se cheama ''Katameri'', dar m-am inselat deoarece Katameri, este orasul din care provine, din Cipru. Asa ca, numele dragii mele retete ramane un mister. :-( Se prepara foarte foarte usor, faci un auat din faina si apa si cu putina sare, apoi intinzi aluatul, o dai cu ulei de masline, a presari cu zahar si scortzisoara, s o 'impachetezi', o pui in tigaia FARA ulei, o prajesti si o'ntorci, o'ntorci, si tot asa pana devine pe ambele partzi rumenita. Cred ca, dupa cum v'am zis retzete nu pre v'ati prins, dar totusi, cine si'a dat seama si stie numele retzetei, sa'mi o spuna, va rog. happy pupici, pupici

| utilizatortpu a răspuns:

Mâncarea mea preferată, este la Fast Food, iar bulangii de acolo când le-am cerut reţeta, au zis că nu pot să mi-o dea, că cică e secretă. Cred că de mâine nu mai mănânc la ei, că dacă reţeta e secretă, pot trage concluzia, că cine ştie ce pun în mâncare, că deja am început să dau rateuri la iubită(sic) şi mă gândesc, dacă e din cauza lor, sau a mea, că mă epuizez la două.(sic). Viceversa la pupiki.