| Maia a întrebat:

Care sunt bauturile specifice Bulgariei (nu neaparat bauturi alcoolice) :d?

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cand am fost eu acolo, m-a frapat multitudinea de sortimente de bauturi racoritoare locale!

| shishilik a răspuns:

Bulgaria e renumita pentru vinurile sale, unele din cele mai bune din europa, printre care se numara Gamza si Mavrut (rosu), iar Dimit si Pamid (alb). Si berea bulgareasca este renumita (Stara Zagora), precum si rakija (rachiu de vin), mastica (lichior de anason), lichorul de mentă şi vodca.
In Bulgaria se consuma foarte multe ceaiuri de plante medicinale, cum ar fi muşeţelul, cimbrişorul, sunătoarea sau frunzele de afin, dar si cafea foarte tare, servita in cesti foarte mici.

sursa: www.invia.ro

| OrangeWind a răspuns:

Eu cand am fost in Bulgaria peste tot erau shakeurilaughing(mai ales de banane)