Care sunt cele mai gustoase si populare salate?

Ce e mai bun, sanatos sau hranitor decat o salata? Legume proaspete, vitamine, nutrienti, un dressing pe masura si gata, masa ta e completa! Mancand multe salate te mentii in forma, vei arata exceptional si te vei simti mult mai bine. Chiar daca suntem obisnuiti cu aceleasi combinatii de legume intr-o salata, iata ca exista multe retete faimoase care te pot scoate din plictiseala, asa ca am pregatit o lista cu cele mai faimoase (si gustoase!) salate din lume.

1. Salata Waldorf se prepara din mar dat pe razatoare, telina, alune de padure, struguri si maioneza. Salata a fost inventata in anul 1893 chiar la Hotelul Waldorf din New York City. Iata o reteta: http://www.gustos.ro/retete-culinare/salate-de-legume/salata-waldorff.html

2. Salata Caesar. Aceasta salata faimoasa in toata lumea a devenit un adevarat fenomen in America imediat dupa inventarea sa. Reteta initiala continea: salata verde, oua partial fierte, usturoi, sos Worcestershire, suc de lamaie, ulei de masline, parmezan ras, crutoane, sare si piper. Ulterior, retetei i-au fost adaugate si bucati de ansoa (pentru un gust mai bun, iti recomandam sa amesteci bucatile de ansoa odata cu dressing-ul salatei). Alte ingrediente adaugate frecvent in salata Caesar sunt mustarul Dijon si otetul.
Iata o reteta: http://www.gustos.ro/retete-culinare/salate-reci/salata-caesar-10.html

3. Salata Caprese e un tip de salata din regiunea italiana Campania. Salata se prepara din felii de mozzarella, rosii si busuioc, asezate una langa cealalta. Se condimenteaza cu sare, piper si ulei de masline. Unele versiuni mai contin si usturoi taiat marunt, patrunjel si diverse dressinguri. Iata o reteta:
http://www.gustos.ro/retete-culinare/aperitive-cu-brinza/caprese-1.html

4. Salata Coleslaw e o salata care e preparata, in principal, din varza taiata fin si, in unele variante, morcovi. De asemenea, unele retete de coleslaw contin si alte ingrediente, precum varza rosie, branza, ananas sau mar. De obicei e servita cu un dressing simplu, din ulei, otet si ierburi, dar in America se serveste cu maioneza sau chiar mustar. Iata o reteta: http://www.gustos.ro/retete-culinare/salate-reci/salata-coleslaw-5.html

5. Salata greceasca se prepara folosind rosii coapte bine ce trebuie taiate in bucati mici si un castravete taiat felii subtiri. Se adauga o ceapa alba feliata in inele, precum si un ardei gras verde. Apoi se taie 250 de grame de branza feta in cuburi mici si se adauga amestecand usor ingredientele. La sfarsit adaugati 50 de grame de masline negre Kalamata. Iata o reteta mai detaliata: http://www.gustos.ro/retete-culinare/salate-reci/salata-greceasca-50.html

6. Salata de pui este consistenta si, pentru ca include si carne, poate fi o masa de sine statatoare, nu doar o garnitura. Poate fi consumata si pe felii de paine, ca pachetel pentru scoala sau in excursii. Iata si o reteta: http://www.gustos.ro/retete-culinare/salate-reci/salata-de-pui-48.html

7. Salata de oua se prepara din, desigur, oua, ardei grasi, morcov, salata verde, castravete si alte legume. Un dressing din mustar, otet si ulei de masline completeaza tabloul. Iata o reteta: http://www.gustos.ro/retete-culinare/salate-din-oua/salata-de-oua-cu-legume-si-verdeturi.html

8. Salata Nicoise este o specialitate franceza, mai precis de pe Coasta de Azur, care contine, in varianta originala, rosii, cartofi fierti, fasole verde, oua fierte, ton si masline. Iata si reteta noastrahttp://www.gustos.ro/retete-culinare/salate-de-legume/salata-nicoise.html

9.
Salata de paste are foarte multe variante si la fel de multe tipuri de paste pe care le puteti include. Fussili, macaroane, orecchiete, penne – alegerea e a voastra! Iata ce reteta va propunem noi: http://www.gustos.ro/retete-culinare/paste-si-pizza/salata-de-paste-14.html

  10. Salata bulgareasca seamana cu cea greceasca, dar contine obligatoriu sunca (sau alt fel de mezeluri, in functie de gust). Bulgarii mai adauga si ardei gras.
Iata reteta: http://www.gustos.ro/retete-culinare/salate-reci/salata-bulgareasca1.html

Acest articol v-a fost oferit de Gustos.ro

12 răspunsuri:
| claudya a răspuns:

Salata Caesar... yam... yam

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Cu rosii, castraveti, ardei, ceapa, salata, putina sare, putin ulei love struckDeja imi e foame!big grin

| albastrel a răspuns:

Salata de rosi, de vinete, bulgareasca... astea sunt cele mai popularewinking

| Demoiselle a răspuns:

Salata de...varza mai!tongue... imi place f f mult... e delicioasa si nu ingrasabig grin!

| valyutzu a răspuns:

Salata orientala, de vinete, de fructe

| naya a răspuns:

Bulgareasca :X

| Puiutz a răspuns:

Acelea ce le face mamalove struck smug. cu rosii. castravetzi. ardei. salata verde. cu toate astealove struck. mmm. ce bune sunt big grin.

| Puiutz a răspuns:

Sau salata de boeuf love struck. sau de cartofi love struck.

| Livianananana a răspuns:

Bulgareasca si (de la mine) de boeuf

| Livianananana a răspuns:

Salata bulcareasca si de boef (de la mine)

| yinyang a răspuns:

Luam un bol. Taiem in ordine 1 castravete 2-3 rosii in functie de marime, cateva masline negre preferabil, putin ardei gras, ceapa dupa gust si o bucata de branza feta. apoi luam 1 ou si dupa ce il mixam ca un DJ intr-o farfurie cu o furculita il punem la prajit... taiem scrobul si il amestecam in salata. Pofta buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salata de rosii, salata de salata verde, salata de vinete coapte, de ardei copti si salata de varza murata.sunt foarte populare si gustoase.