| Dianné a întrebat:

Ati putea sa`mi dati si mie niste idei de facut salate? Imi plac foarte mult, mai ales ca acum e vara si ma bucur din plin de fructe si legume. Puteti sa`mi dati si idei de salate de fructe. orice salate dar sa fie gustoase!

Pupici :*

Răspuns Câştigător
| Tourniquet a răspuns:

Buna. Ai dreptate. Cum acum este sezonul lor, de ce sa nu profitam de ele? Hai ca am sa-ti dau eu cateva ideei. (salate experimentate de mine.)

1.Salate de fructe :
- suc de la o portocala si un pic de zeama de lamaie pusa intr-un castron, un mar taiat cubulete, o banana - doua si o portocala.
- o mandarina curatata si taiata feliiute, o banana, o portocala, pere, bucati de pepene verde.
- cuburi de pepene galben, o portocala si o banana.
- cateva cuburi de ananas, banana, portocala si kiwi.
- zmeura, banane si kiwi + cereale integrale.
- afine, zmeura si mure + kiwi.

2. Salata de legume :
-masline negre, 2 ardei grasi taiat cubulete, branza, rosii cherry.
-masline verzi, 1 ardei gras, rosii cherry, cascaval cubulete.
-varza, masline negre, 1 ardei gras, rosii normale taiate felii, cascaval sau branza in cubulete.
- o rosie sau doua [normala], ceapa verde, ardei gras + patrunjel.

Sper sa. ti placa big hug

2 răspunsuri:
| perro12 a răspuns:

Am mancat la un restaurant lacto-vegetarian salata si continea:ç
Salata, oua fierte taiate feli subtiri, porumb fiert, masline negre, rosi, bucati mici de cascaval, castraveti la alegere si deasupra o floare facuta din portocala.
Mai este salata cu cartofi fierti taiati feli subtiri, oua fierte taiate subtire si smantana.Se pune un strat de cartofi unul de ou si unul de smantana dupa care repeti si-l lasi un timp la cuptor pentru a se incalzi. Poate fi servit rece sau cald happy

| Gigiku a răspuns:

Am mancat cand am plecat in Austria, o salata bulgareasca la un non-stop.
Castraveti, ardei gras rosu, cascaval cubulete mici, ton cubulete mici, masline, porumb fiert indulcit, zeama de la o jumatate de lamaie, si daca vrei poti sa adaugi niste varza facuta fasii subtiri. E delicioasa. Am mancat si cand m-am dus, so cand m-am intors big grin
Pofta buna!