Întrebare recomandată | sopranaCadaverica a întrebat:

Carnea de vita iese bine daca o fac la cuptor invelita in pergament (hartie de copt)? Sa o ung cu foarte putin ulei de masline + condimente, apoi invelita in hartie si data la cuptor.
Cam cate minute trebuie sa o las pentru a fi patrunsa?

11 răspunsuri:
| Caprarin_Ciprian_Gimi_1996 a răspuns:

Da, este foarte buna am facut si eu la fel

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sotia mea o face in punga pentru cuptor si este foarte buna. http://bit.ly/2piTbQm
Pune condimente pe carne, pune o cana de apa (depinde cata carne este! La un pui pune o cana de apa), un pic de ulei, prinde piunga cu capse sau poti sa o prinzi (indoi marginile de 2-3 ori pe un centimetru) cu niste scobitori. Eu tin carnea in jur de o ora si 20 minute la foc mediu (dupa butonul de pe aragaz) si apoi tai punga pe deasupra si mai tii in cuptor, cu punga asa, 15-20 minute pentru a capata culoare. Daca bucata de carne este taiata in felii poti sa pui mai putina apa. Eu stiu? 75% dintr-o cana? Stiu asta pentru ca sotia mea o pregateste iar eu o fac duminica.

| Speranta12 a răspuns:

Mama, ce pofta mi-ati facut! laughing

| Demidol a răspuns (pentru Salontanul):

Wow! Pot sa vin duminica la masa? laughing)))

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Demidol):

Da! Intotdeauna avem in plus ca suntem batrani si nu mai mancam atat. Cand eram tineri mancam un pui amandoi cu mujdei de usturoi. Acum daca mancam o pulpa, e mult.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Speranta12):

E! Asta e! laughing

| sopranaCadaverica explică (pentru Salontanul):

Eu am doar pergament si vreau sa fie cat mai dietetica. Pot sa o fac si fara apa? Doar putin unsa cu ulei de masline si condimente. E o fripturica de 150 g de vita.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu stiu! Noi n-am facut nicicand asa. Uite din experienta unui bucatar: http://bit.ly/2nclrDM La 150 de grame cred ca nu trebuie mai mult de 45- 50 minute! Poti sa verifici din cand in cand.

| Demidol a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Ca sa fie dietetica, o faci fara ulei. Doar cu apa.

| sopranaCadaverica explică (pentru Demidol):

Ulei de masline. Am pus 2 picaturi, cum sa ingrase?

| armand69 a răspuns:

Fa o pasta de kiwi si condimente si lasa-o 2 zile in frigider.pe urma o stergi si o gatesti