| Bobo15 a întrebat:

Cat inseamna o masura?
De exemplu am o reteta in care scrie 500 grame faina (4 masuri).

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este vorba de 4 măsuri de 125 grame ( măsură = cană/lingură specială care măsoară 125 gr ).

Toate cele bune.

| foxsilver a răspuns:

4 masuri a câte 125 gr. Trebuie sa ai un pahar, o cana, sau altceva, care sa masoare 125 gr.

| Meowww a răspuns:

4 masuri= 4 X 500 grame faina ( in cazul retetei tale). Ai inteless?

| AndreeaIonela a răspuns (pentru Meowww):

2 kg de faina? laughing nup 500g reprezinta 4 masuri adica o mica imparteala asa, 4 masuri a cate 125g

| Meowww a răspuns (pentru AndreeaIonela):

Aaa, am inteles 4 masuri de 500 g. Ma rog, te-ai prins tu.