| Rebecca123 a întrebat:

Cum pot masura alimentele fara cantar de alimente? Cum ar fi faina de exemplu 330 grame, 250 grame si mai multe.

9 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Uite cum in tabelul din link http://sidyskitchen.blogspot.it/......tarie.html

| neutrino a răspuns:

Exista un fel de pahare gradate pentru acest lucru.

| irinuk28 a răspuns:

Sunt cani gradate speciale.Eu am una acasa si e mai complexa.Masor si zahar, orez, si multe alte condimente.

| ana233 a răspuns:

Banuiesc ca ai diferite recipiente de plastic de la diferite produse, cum ar fi cafea...etc.
Pai daca ai de mai multe gramaje, ai putea masura asa fara cantar. big grin

| DanaQ a răspuns:

Eu, ca sa evit cantarirea, folosesc acelari obiect pentru a cantari. De exemplu, cantaresc prima data cele 330g de faina cu o cana sau un bol sau numar lingurele de faina care fac acest gramaj, eventual notez undeva si astfel la urmatoarea reteta nu mai e nevoie sa cantaresc. La a 3-a sau a 4-a oara deja stiu sa aproximez. happy

| Janetthe a răspuns:

Incearca cu o balanta :
pe o parte a balantei pui obiectul apoi pe cealalta parte pui o greutate sau un obiect care ar putea avea aceeasi masura
ex : un mar cantareste cat un penar happy
o cana cu apa cantareste cat 2 carti
sau : 2 pere cantaresc cat 2 greutati de 5 g (10g)
ECT
sper ca ti-am fost de ajutor! happy funda? :*