| BojinDaiana a întrebat:

Cata carne trebuie sa mancam? cam de cate ori saspun asa

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Uite ce am gasit.
http://www.clicksanatate.ro/Cata-carne-ar-trebui-sa-consumam_0_102.html
Dar daca ar fi sa ne luam dupa ziare, ar trebui sa nu mai mancam nimic, fiecare isi cunoaste corpul si stie cat trebuie sa manance
O zi buna:)

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu este o regula! In functi de activitatile zilnice. Daca ai o viata sedentara, cantitati mai mici.

| oprescudorin11 a răspuns:

Organismul fiecaruia stie mai bine decat un doctor. Eu mananc atunci cand am si doar daca simt nevoia.Am o sanatate fara gres, o greutate normala si constanta.Un tonus de exceptie.Fiecare om are metabolismul lui particular.Si fiecare om depune un efort care difera de al celorlalti.O inaltime si o greutate care cere mai mult sau mai putin. Orice fortaj in plus sau minus fata de pofta pe care o ai, provoaca dezechilibre. Poti sa nu simti nevoia perioade lungi sau din contra, sa vrei zilnic o perioada.

| ChrissD a răspuns:

Trebuie sa mananci carene dar nu foarte multa pana la urma corpul tau are nevoie de proteine. Trebuie sa mananci cam de 2 ori pe saptamana.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ChrissD):

Sunt multe surse de proteine, in afara de carne.

| smokeys a răspuns:

Dieta ta zilnică poate să includă două porţii de proteine, care trebuie să provină atât din surse animale, cât şi vegetale. Ideal ar fi însă să nu mănânci zilnic carne, ci o dată sau de două ori pe săptămână şi în cantităţi moderate. De asemenea, cel mai bine ar fi să alegi carnea de pasăre, peştele sau cea de vită fiartă. Iată câteva exemple recomandate pentru o singură porţie:

- 100 g de carne roşie fără os (vită slabă, miel sau porc);
- 100 g de carne de pasăre fără os;
- 100 g de peşte (somon, sardine sau ton).
(sursa: http://www.clicksanatate.ro/Cata-carne-ar-trebui-sa-consumam_0_102.html)