Întrebare recomandată | ChristianaAa a întrebat:

Cate grame de zahar ar trebui sa mancam pe zi?

Răspuns Câştigător
| Eu186958 a răspuns:

Http://prodieta.ro/zaharul-efecte-nocive-printre-care-si-celulita/
citestee,
ar trebui sa mancam 50 de g noi femeile!
50 de grame pe zi!
Fundaa?

10 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Nu mai mult de 5-10 grame, dar nu uita de zaharul,, ascuns'' in alimente sau dulciuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Uite aici
http://nutripedia.ro/2011/09/02/de-cate-glucide-avem-nevoie-zilnic/
Te pup!

| mola a răspuns:

Nu prea mult! Zaharul & Sarea nu sunt sanatoase. Daca vrei, 10g de zahar sunt destul de bine.

| oanaro a răspuns:

Raspunsul meu este ca n-ar trebui sa mancam DELOC zahar. Il putem lua din fructe sau inlocui cu miere sau extract natural de stevie. ( nu zaharina sau alti indulcitori sintetici)

| TURCUL0001 a răspuns:

Cat simti nevoia.

| monutza90 a răspuns:

Normal nu ar trebui sa mancam deloc dar cine bea ceaiul neindulcit, cine renunta la dulciuri? Si totusi daca ne gandim la sanatate putem inlocui zaharul alb cu cel brun, cu miere de albine sau putem sa consumam fructe care sunt bogate in zaharuri.Eu am renuntat un an de zile la zahar. Dupa aceea mi se parea cand am inceput sa consum iar ca nu are nici un gust nici macar dulce nu mi se parea.

| tl34 a răspuns:

In functie de varsta! Deci daca ai sa zicem ___ani trebuie sa mananci ____atatea grame de zahar!

| notziv8 a răspuns:

Maxim 5-10g

| Lorenutza_Lori_1998 a răspuns:

Intre 5 si 15 grame/1000 grame de mancare