| NicoNicolletta a întrebat:

Cate lingurite fac 100 gr zahar? Funda +Cerere de prietenie!

Răspuns Câştigător
| xDr0gs a răspuns:

4 lingurite fac 100 de grame! O lingurita face 25 de grame. 25 x4=100 grame! Sper ca te-am ajutathappy

7 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

1 linguriță de zahar tos = 12g
În 100g intră cca. 8 lingurițe de zahăr tos.
Dar vezi mai jos unitățile de măsură:
http://www.retetelebunicii.ro/unitati-de-masura/

| mixxjim a răspuns:

In principiu o lingurita are 5 gr. de zahar, deci 20 de lingurite, depinde insa si de marimea linguritei, ca-s unele mai mari, altele mai mici, pot fi 110 gr sau 90 gr :). http://www.gustos.ro/......telor.html

| Trolli a răspuns:

Depinde de lingura, in general 3-4.

| Gabielle a răspuns:

Cam 3 linguri pline

| Zulu a răspuns:

Intr-o lingura incape cam 30 g de zahar tos si 25 g zahar pudra deci cam 3 si un pic sau intr-o lingurita mica incape 12 g de zahar tos deci cam 8 lingurite si jumate.

| Dodon_Alina_1997 a răspuns:

1 lingurita
Funda?